18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dramatyczne doniesienia z... Polski!

Epidemia nadciąga? "Zapomniana" choroba wróciła, ogromny wzrost zachorowań

25.11.2019  21:35
Epidemia nadciąga? "Zapomniana" choroba wróciła, ogromny wzrost zachorowań
Epidemia nadciąga? "Zapomniana" choroba wróciła, ogromny wzrost zachorowań Fot: Shutterstock

Niepokojące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Niemal zapomniana już choroba w tym roku powróciła i panoszy się na przerażającą skalę. Odra dopadła od stycznia 8 razy więcej osób, niż w 2018 roku!

Odra powraca - pisaliśmy o tym już kilkakrotnie, jednak najnowsze dane GIS są przerażające. Tylko od stycznia tego roku na praktycznie zapomnianą chorobę, zachorowało aż 1400 osób!

Mało? Niby niewiele, ale w 2018 roku odnotowanych przypadków zarażenia było aż 8 razy mniej. Choroba przez ostatnich 10 lat uważana była za opanowaną, wręcz bliską eliminacji.

Winny brak szczepień

Czemu odra powraca? Winą za to można obarczyć ruchy antyszczepionkowe - przez sianą w Polsce dezinformację, systematycznie, od 10 lat, spada liczba szczepień. A przez to osoby które nie mogą ich przyjąć ze względów zdrowotnych, są bardziej narażone na zachorowanie. Spada też tak zwana odporność zbiorowa.

Winę za powrót odry ponoszą jednak nie tylko antyszczepionkowcy. Na Ukrainie szczepienia przeciw chorobie nie są obowiązkowe, przez co nasi wschodni sąsiedzi również borykają się z ogromnym wzrostem zarażeń. Choroba wędruje więc do nas ze wschodu, atakując coraz większą liczbę Polaków. Tylko w tym roku, aż 83 procent wszystkich chorujących, stanowili obywatele naszego kraju, 13 procent Ukraińcy, 2 procent inni przyjezdni.

W prawie 65 procentach, odra dopadła osoby, które nie były przeciw niej zaszczepione.

Odra w Polsce
Przeczytaj więcej
Komentarze