18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kraska ujawnił dane i prognozy

Omikron atakuje! Rząd zapowiada "czarne scenariusze"

17.01.2022  09:47
Piąta fala zakażeń koronawirusem. Kraska ujawnia prognozy
Piąta fala zakażeń koronawirusem. Kraska ujawnia prognozy Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Kiedy koniec pandemii w Polsce? Jeszcze nie skończyła się czwarta fala zakażeń, a tymczasem wiceminister zdrowia Waldemar Kraska właśnie ogłosił, że nadciąga piąta fala COVID-19. Co gorsza, zapowiedział w Polsat News, że resort przygotowuje się na CZARNE SCENARIUSZE związane z Omikronem!

Poniedziałek nie przyniósł niestety dobrych wiadomości od Ministerstwa Zdrowia. Waldemar Kraska w „Graffiti” poinformował, że 5. fala zakażeń koronawirusem „puka do naszych granic”. Przy okazji podał najnowsze dane dotyczące liczby zakażeń i zgonów, ogłaszając, że wciąż utrzymuje się zabójczy trend wzrostowy.

Piąte fala koronawirusa w Polsce. Kraska ostrzega

Kraska ogłosił, że w poniedziałek 17 stycznia 2022 roku odnotowano 10445 przypadków koronawirusa, a wirus uśmiercił 4 osoby. Potwierdził, że odnotowano 611 przypadków zakażenia Omikronem. Ogólnie 19% testów daje wynik pozytywny. Przy okazji Kraska zapowiada, że Ministerstwo Zdrowia zamierza poszerzyć możliwość testowania Polaków.

Najwięcej zakażeń odnotowywanych jest na Mazowszu i województwie małopolskim.

Wydaje się, że piąta fala już puka do naszych granic. Dzisiejsze dane to 10 445 nowych przypadków. Jeżeli porównamy tydzień do tygodnia, to jest wzrost o ponad 34 proc. Trend wzrostowy utrzymuje się od kilkunastu dni na dość wysokim poziomie. Minionej doby cztery osoby przegrały walkę z COVID-19 – powiedział wiceminister Kraska w „Graffiti”.

Piąta fala zakażeń koronawirusem stała się faktem. Zgodnie z prognozami resortu zdrowia, jej szczyt ma nastąpić w ciągu 2-3 następnych tygodni, gdy Omikron zdominuje wariant Delta. Nie oznacza to jednak wprowadzania nowych obostrzeń.

Kraska nie ukrywa, że resort nie wie jak groźny i destrukcyjny może okazać się Omikron dla polskiej populacji. Ujawnił jednak, że „rząd przygotowuje się na czarne scenariusze”.

Tych przypadków powinno być zdecydowanie więcej. I tu sobie zadajemy pytanie, ile z tych osób trafi do naszych szpitali. Statystyki ogólnoświatowe, europejskie, pokazują, że kraje, gdzie wszczepienie jest powyżej 75 proc., właściwie nie odnotowują jakiejś zwiększonej liczby osób, które są hospitalizowane. Nie planujemy wprowadzać żadnych nowych obostrzeń. Staramy się wyjść trochę wcześniej przed piątą falą – zapowiada Waldemar Kraska.