18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sprawdź czy masz go w lodówce

Skażony ser w sklepach! Może wywołać zapalenie mózgu!

Wojciech Kozicki
14.09.2019  11:20
Listerioza i żołty ser w sklepach - GIS ostrzega i podaje nr serii
Listerioza i żołty ser w sklepach - GIS ostrzega i podaje nr serii Fot: Pixabay.com

Co dzisiaj jedliście na śniadanie? Czy na waszej kanapce znalazł się plaster żółtego sera? Mamy złą wiadomość – Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że do sklepów trafiła partia tego produktu, która można poważnie szkodzić zdrowiu!

Macie ser żółty w lodówce? GIS bije na alarm, że w sklepach znalazł się produktu mogący zawierać niebezpieczne bakterie Listeria monocytogenes. Jego zjedzenie grozi listeriozą!

GIS informuje, że zagrożeniem może być Ser żółty Gouda marki Ryki (135 g, plastry, numer partii: 180359, data minimalnej trwałości: 18.10.2019) oraz Ser żółty Rycki Edam marki Ryki (135 g plastry, numer partii: 060658, data minimalnej trwałości: 23.10.2019). Producentem tych serów jest Spółdzielnia Mleczarska Ryki.

Szkodliwy ser w sklepach!

Producent wyżej wymienionych serów wdrożył już procedurę wycofania ich z obrotu. Część z nich została już zutylizowana zgodnie z procedurą sieci handlowych

W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktów objętych komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem - informuje GIS.

Jeśli kupiliście ser, w którym mogą być bakterie Listeria monocytogenes , Główny Inspektorat Sanitarny apeluje, by go wyrzucić lub oddać do sklepu.

Listerioza i objawy

Z listeriozą nie ma żartów, bo jak informuje radiozet.pl, może doprowadzić ona nawet do śmierci. Jako przykład podaje polskie produkty przetwórcze z łososia zakażone listeriozą, które zabiły w 2018 roku aż 4 osoby.

Listerioza może być zabójcza dla osób z obniżoną odpornością. Medonet.pl ostrzega, że może ona powodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mózgu, ropnie mózgu, zakażenia skóry, zapalenie gałki ocznej oraz posocznicę.

Przeczytaj więcej
Komentarze