Nowa metoda

Oszuści podszywają się pod sanepid. Można stracić sporo kasy

09.03.2021  14:39
Nowa metoda wyłudzaczy
Nowa metoda wyłudzaczy Fot: Marek BAZAK/East News

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed nową metodą oszustów. Złodzieje dzwonią do losowych osób, podszywając się pod sanepid. Podczas rozmowy proszą o podanie danych, które potem mogą wykorzystać między innymi do zaciągnięcia pożyczki.

GIS ostrzega, że rośnie liczba oszustów próbujących telefonicznie wyłudzać dane. W sytuacjach, gdy sanepid dzwoni do obywateli, pracownicy nigdy nie proszą o podanie danych osobowych.

Oszustwo na sanepid

Wszelkie prośby o podanie danych w trakcie rozmowy telefonicznej powinny być traktowane jako próba wyłudzenia danych. Jak informuje GIS, pracownicy sanepidu wszystkie dane dotyczące osób, do których dzwonią, posiadają w systemach teleinformatycznych.

Personel PIS w przeciwieństwie do oszustów prosi jedynie o potwierdzenie danych, zawartych w bazie. Wszelkie próby wyłudzenia informacji należy zgłaszać na policję.

Inną, popularną metodą wśród oszustów jest wysyłanie wiadomości SMS informującej o pozytywnym wyniku testu na COVID-19. W treści wyłudzacze podają numer telefonu, pod który należy zadzwonić. Koszt takiego połączenia wynosi 45 złotych.

Czytaj także