18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

A po maturach chodziliśmy na kremówki

Już dziś otwarte bary i restauracje. Jak można z nich korzystać?

18.05.2020  12:17
Już dziś otwarte bary i restauracje. Jak można z nich korzystać?
Już dziś otwarte bary i restauracje. Jak można z nich korzystać? Fot: shutterstock.com

18 maja 2020 roku polski rząd postanowił wprowadzić do codziennego życia kolejne zmniejszenie obostrzeń - tym razem otwarto restauracje, bary i kawiarnie. Jak teraz będzie wyglądało stołowanie się "na mieście"?

Placówki gastronomiczne mogą już wznowić działalność. Istnieją jednak pewne zasady, których właściciele muszą przestrzegać, aby móc prowadzić swój biznes. Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i innymi przedstawicielami branży gastronomicznej przygotowało wytyczne do funkcjonowania gastronomii w trakcie epidemii.

Jak teraz będzie wyglądało korzystanie z restauracji?

Od 18 maja restauracje, bary i kawiarnie mogą prowadzić działalność zarówno na wynos (jak dotychczas), jak i obsługiwać klientów na miejscu. Jak to wygląda "od kuchni"? Według zaleceń ministerstwa, właściciele restauracji powinni stworzyć takie warunki pracy, by gwarantowały one zachowanie bezpiecznych odległości między pracownikami. Tam, gdzie to możliwe, do komunikacji wykorzystywane mają być telefony komórkowe i internet.

Oczywiście wśród zaleceń jest również zapewnienie bezpiecznej odległości i środków higieny dla gości. Przedsiębiorcy działający w branży zobowiązani są do regularnego dezynfekowania powierzchni w restauracjach i kawiarniach z miejscami do siedzenia.

Podobnie będzie zresztą z klientami stojącymi w kolejce - oni również (jak pracownicy) będą musieli zachowywać przynajmniej 2-metrowy dystans. Obowiązkiem będzie również dezynfekcja rąk przy wejściu do lokalu. Dozowniki z płynem powinny być oczywiście zapewnione przez właścicieli. Oprócz tego kolejny powinien znajdować w obszarze sali jadalnej.

Właściciele restauracji muszą też zwracać uwagę na liczbę klientów przebywających w lokalu. Kucharze i kelnerzy zobowiązani są natomiast do noszenia maseczek i rękawiczek. Po wyjściu gości, stoliki powinny być każdorazowo dezynfekowane.

Smacznego!

Przeczytaj więcej
Komentarze