18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

szczepionka = wolność

PASZPORTY COVIDOWE W POLSCE! Start w maju

Emilia Waszczuk
30.04.2021  18:56
Paszporty covidowe w Polsce. Start w maju
Paszporty covidowe w Polsce. Start w maju Fot: Cryptographer/Shutterstock

To już koniec spekulacji, Polska wprowadzi paszporty poszczepienne? W maju ruszają testy, a Komisja Europejska zapowiada - podróżować będzie można tylko z zaświadczeniem.

Kontrowersyjny pomysł uzależniania wolności od szczepień powraca. Rząd nie wprowadza obowiązku przyjmowania szczepionki przeciw COVID-19, ale jest coraz bliższy wprowadzeniu certyfikatów. Bez odpowiedniego zaświadczenia wyjazdy wakacyjne i korzystanie z części usług byłyby niemożliwe!

W czwartek Polskę obiegła informacja, że szczepienia mają być obowiązkowe. Pierwsze miasto w kraju przyjęło uchwałę nakazującą przyjęcie szczepionki wszystkim dorosłym mieszkańcom. Teraz dowiadujemy się, że Komisja Europejska planuje wprowadzić certyfikaty szczepień, które zaczniemy w Polsce testować już w maju.

Paszporty covidowe w Polsce

Certyfikat szczepienia to nic innego, jak specjalny dokument z informacją o tym, że przyjęliśmy szczepionkę przeciw COVID-19 i mamy przeciwciała. Wedle planów zaświadczenia te mają być wydawane w formie cyfrowej.

W drugiej połowie maja Polska wraz z Komisją Europejską będą testować unijny cyfrowy, zielony certyfikat, który pozwoli na podróże już w te wakacje

- powiedział dziennikarzom wysoki rangą polityk.

Choć polscy rządzący zarzekają się, że "paszportów covidowych" nie wprowadzą (jest jeden wyjątek - wicepremier Jarosław Gowin twierdzi, że należy wprowadzić je jak najszybciej), to jednak przystąpili do testów unijnego programu. A mogli odmówić. Odmówiły między innymi Węgry, z którymi tak lubuje się rząd PiS.

Paszport covidowy warunkiem wyjazdów

Test certyfikatów szczepień rozpocznie się już 10 maja, Polska dołączy do niego pod koniec miesiąca. W pierwszej fazie sprawdzane będzie funkcjonowanie techniczne programu i kompatybilność systemu polskiego z unijnym.

Komisja Europejska chce, by do końca maja działanie systemu było już sprawdzone, a przygotowania do wprowadzenia "paszportów covidowych" zamknięte. Wszystko po to, by do 30 czerwca wszystkie kraje Unii Europejskiej mogły już z programu korzystać i bez problemu uznawać swoje "zielone certyfikaty".

logo Tu się dzieje