18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

zmiany w zasadach gry

KONFERENCJA MINISTRA ZDROWIA. Rząd liczy na pandemiczny cud

Emilia Waszczuk
23.07.2021  11:32
Konferencja ministra zdrowia. Co dalej z pandemią?
Konferencja ministra zdrowia. Co dalej z pandemią? Fot: Krystian Maj/KPRM

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zwołał konferencję prasową w związku ze zbliżającą się czwartą falą pandemii koronawirusa. Rząd wprowadzi zmiany w podejściu do walki z zagrożeniem.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski i szef KPRM oraz główny koordynator rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk zwołali w piątek konferencję prasową, poświęconą sytuacji pandemicznej w Polsce. Politycy ogłosili, że dotychczasowa walka z koronawirusem to wielki sukces rządu, ale niestety czeka nas kolejna, czwarta już fala zarazy, na którą musimy dobrze się przygotować.

Minister Michał Dworczyk przekazał, że mamy wielki problem z obywatelami - dorośli ludzie nie chcą się szczepić, spada liczba nowych zapisów na szczepionki, a w pełni zabezpieczonych jest niespełna połowa populacji Polski.

Wyczerpują się zasoby osób zainteresowanych szczepieniami. Powinno nas to mobilizować, abyśmy zachęcali wszystkich, by się szczepili. W kontekście nadchodzącej czwartej fali jest to niezwykle potrzebne

- powiedział Michał Dworczyk.

Polityk poinformował przy okazji o małym sukcesie - wśród seniorów zaszczepionych jest prawie 76 procent osób.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił za to, że zegar tyka. - Jesteśmy w sytuacji, gdy nie zadajemy już sobie pytania, czy czwarta fala przyjdzie, tylko kiedy nadejdzie - powiedział.

Od tygodnia, dwóch tygodni mamy do czynienia z przesileniem, dochodzi do wzrostów. W ujęciu tygodniowym te przyrosty są rzędu 20 procent i więcej. Dochodzimy do punktu, gdy przyszłość jest zależna od nas

- mówił szef resortu zdrowia 

Nowe działania rządu. Wierzą w cud?

Minister zdrowia straszył, że tym razem koronawirus zaatakuje głównie ludzi młodych (poniżej 40 roku życia), mobilnych. Dlatego też trzeba skupić się na zachęcaniu Polaków do szczepienia. Co więc zamierza zrobić rząd? Adam Niedzielski zapowiada dodatkowe środki.

Dla osób, które odnotowały niepożądane odczyny poszczepienne, rząd dopuszcza możliwość mieszania preparatów. Co to znaczy? Dokładnie tyle, że jeśli na przykład po pierwszej dawce szczepionki jednej firmy, wystąpiły działania niepożądane, drugą dawkę będzie można przyjąć z innego koncernu.

Drugi krok, jaki podejmie rząd w boju o zwiększenie liczby szczepień, to premiowanie lekarzy rodzinnych, którzy odnotują największą liczbę szczepień wśród swoich pacjentów. Jak dokładnie miałoby to wyglądać? Lekarze dostaną premie, ale kwestia tego, jak mają zdobyć chętnych do szczepień, pozostaje niewiadomą.

Czytaj także
Przeczytaj więcej