Oceń
Pilna konferencja prasowa przedstawicieli rządu. Premier i minister zdrowia przekazali najnowsze ustalenia w sprawie pandemii koronawirusa.
Premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski i szef KPRM w niedzielę niespodziewanie zwołali konferencję prasową. Rządzący zaplanowali ją na specyficzną godzinę - dokładnie w porze obiadowej, w dniu, gdy Polacy po Bożym Narodzeniu w większości nie wrócili jeszcze do życia codziennego. Co chcą nam ogłosić?
Konferencja prasowa. Polska vs koronawirus
Przedstawiciele rządu w niedzielę postanowili poinformować Polaków o niezwykle skutecznej (ponoć) walce z pandemią. To, że nasz kraj radzi sobie z koronawirusem to oczywiście zasługa rządu, ich zasługą jest też sprowadzenie nad Wisłę szczepionek jeszcze w grudniu. Przypomnijmy jedynie - szczepionki mamy tak naprawdę dzięki wstąpieniu do programu zakupu szczepionek przez Unię Europejską.
Dzisiaj po 300 dniach możemy w końcu zacząć myśleć o normalności - powiedział w czasie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.- Dziś ta droga powrotu do normalności się zaczyna - dodał.
Polityk zapowiedział, że już 15 stycznia Polacy będą mogli zapisywać się na szczepienia, a on da przykład i dokładnie tego dnia dopisze się do listy
Szczepionka przeciw Koronawirusowi SARS-COV-2 w Polsce
Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do końca roku do Polski powinno 300 tysięcy dawek szczepionki Pfizer. W kolejnych tygodniach i miesiącach powinniśmy się spodziewać kolejnych transportów. Szczepionek starczyć ma ich dla każdego chętnego, a preparat podawany będzie bezpłatnie. Premier wierzy, że odpowiednią liczbę Polaków uda się zaszczepić już w drugim kwartale 2021 roku - wtedy będzie można poważnie myśleć o pokonaniu pandemii.
Szef rządu zachęca do szczepień i podkreśla, że choć w ostatnich dniach odnotowaliśmy spadek nowych zakażeń, nie można na razie mówić o końcu pandemii. Premier spodziewa się kolejnej dużej fali zakażeń już za tydzień lub dwa - wtedy okaże się, ile osób koronawirus dopadł przez nieprzestrzeganie świątecznych obostrzeń.
Narodowy program szczepień ruszył w niedzielę 27 grudnia. W tej chwili szczepienia prowadzone są w 72 punktach w kraju. W pierwszej kolejności szczepionka podawana jest pracownikom służby zdrowia, następnie trafi do DPS-ów, seniorów, służb mundurowych czy nauczycieli.
Oceń artykuł

