Oceń
Projekt resortu klimatu zakłada zamrożenie cen prądu. Znane są stawki maksymalne dla gospodarstw i tzw. odbiorców wrażliwych. Zamrożenie cen ma pomóc samorządom w walce z kryzysem energetycznym.
Od 1 grudnia tego roku maksymalna cena prądu dla podmiotów wrażliwych (szpitale, szkoły itp.), a także mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wyniesie 785 zł/MWh, natomiast cena ta dla gospodarstw domowych wyniesie 699 zł/MWh. Jednak w przypadku tych drugich, cena maksymalna obowiązywać będzie dopiero po przekroczeniu limitów zużycia.
Zamrożenie cen ma pomóc samorządom w walce z kryzysem energetycznym. Wiele miast w Polsce dostało wszak prognozy wydatków wyższe o kilkaset procent, niż w zeszłym roku.
Od kiedy i do kiedy? Szczegóły projektu
Stawka ceny maksymalnej za prąd będzie obowiązywać od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku. Będzie obowiązywać za zużycie energii w punkcie jej poboru do poziomu stanowiącego równowartość poboru nie więcej niż 90 proc. zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od dnia 1 grudnia 2020 roku do dnia 31 grudnia 2021 roku, jak podaje Business Insider.
Ci odbiorcy, którzy nie przekroczą poziomu 2 MWh nie muszą obawiać się o wyższe stawki. Inne progi zostały ustalone dla bardziej wrażliwych gospodarstw. Domy, w których są osoby z niepełnosprawnościami mają ten poziom ustalony na 2,6 MWh, a rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy na 3 MWh.
Rozwiązania te zawarto w projekcie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Projektem tym, który został przygotowany w resorcie klimatu, ma się zająć rząd.
Oceń artykuł

