18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kung fu biedronka

PLAGA BIEDRONEK NINJA! Azjatycki owad jest NIEBEZPIECZNY dla ludzi

07.10.2022  16:53
Biedronka azjatycka w natarciu!
Biedronka azjatycka w natarciu! Fot: Master1305/Shutterstock, East News

W Zakopanem zaobserwowano tysiące biedronek azjatyckich, znanych także jako arlekiny lub biedronki ninja. Owad jest niebezpieczny nie tylko dla zwierząt, lecz także stwarza zagrożenie dla ludzi!

Tatrzański Park Narodowy poinformował, że w Zakopanem pojawiły się tysiące osobników groźnej biedronki azjatyckiej.

- Nie jest to niestety dobra wiadomość dla naszych biedronek. Podobnie jak w przypadku innych gatunków inwazyjnych, obcy przybysze stanowią dla nich śmiertelne zagrożenie, konkurując z nimi o pokarm a także zjadając ich jaja i larwy – napisał TPN w swoim komunikacie.

Plaga biedronek. Dlaczego teraz?

Jak wyjaśnia Tatrzański Park Narodowy, owady szukają obecnie schronienia na zimę. Chłodne okresy arlekin spędza w ciepłych budynkach i budzi się na wiosnę, na okres rozmnażania. Stąd możemy zaobserwować nagle powstające skupiska biedronek w wielu polskich domach, wraz ze spadającą temperaturą.

Biedronka azjatycka? Skąd to to się wzięło, do jasnej anielki?

Biedronki ninja zostały sprowadzone z Azji do Europy w celu zwalczenia mszyc, które szkodzą uprawom. W Polsce pojawiły się po raz pierwszy dopiero w 2006 roku i od razu można było stwierdzić, że gatunek wymknął się spod kontroli – nie atakuje tylko mszyc, lecz inne zwierzęta. Ofiarą azjatyckich biedronek ninja padają choćby polskie biedronki nie-ninja. Ponadto arlekin może ukąsić człowieka i doprowadzić do reakcji alergicznej! Często gryzie i paskudzi śmierdzącą hemolimfą.

Ninja różni się od bożej krówki tym, że jest jaśniejsza (bardziej pomarańczowa, niż czerwona), a także ma więcej kropek.

Czytaj także