18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polska chce być jak Ukrania?

POLSKA ARMIA KUPUJE SUPERDRONY. To nimi Ukraińcy roznoszą Rosjan

Emilia Waszczuk
25.03.2022  08:52
Polska kupuje drony bojowe Bayraktar
Polska kupuje drony bojowe Bayraktar Fot: AA/ABACA/Abaca/East News

Polska się zbroi. Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz informuje o zakupie superbroni. Te same maszyny z powodzeniem niszczą dziś masowo sprzęt Rosji na wojnie w Ukrainie.

Wojna w Ukrainie uzmysłowiła władzom, że polska armia nie ma się zbyt dobrze. Już wcześniej wyciekł raport, wedle którego nasi żołnierze nie byliby w stanie przeprowadzić nawet najprostszej dywersji. Fakt - stoi za nami NATO, cóż jednak z sojuszu, jeśli sami nie mamy jak i czym się bronić?

Rząd już zapowiedział milionowe wydatki na armię, chce też zmienić prawo, by koszty ponoszone na obronność nie liczyły się do długu krajowego. Ale to nie koniec. Właśnie nadeszła wieść o zakupie superbroni, dokładnie takiej samej, jakiej Ukraińcy używają dziś do niszczenia rosyjskich kolumn.

Polska kupuje drony Bayraktar

Mowa oczywiście o osławionych przez Ukrainę powietrznych systemach bezzałogowych Bayraktar TB2. Drony mają trafić do wyposażenia polskiego wojska już jesienią tego roku. Umowę na ich zakup zrealizowano zaś nie teraz, gdy wszyscy Bayraktary podziwiają, a już w ubiegłym roku!

O zakupie tureckich dronów mówił w piątek wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Polityk twierdzi, że pomysł zakupu Bayraktarów był wyśmiewany "przez wielu polityków". Ale teraz nikt już śmiać się nie zamierza. Inne kraje mogą nam tylko zazdrościć.

Byliśmy obśmiewani przez wielu polityków, ja też doznałem wielu przykrych sytuacji na posiedzeniach sejmowej komisji obrony narodowej, gdzie szydzono, (...) a dziś chyba już nie ma w świecie polityki osoby, która nie upominałaby się o Bayraktar TB2, który wejdzie na wyposażenie polskiego wojska już jesienią tego roku

- powiedział wiceminister Skurkiewicz w Polskim Radiu.

- Rozpoczynając negocjacje ze stroną turecką odnośnie bezzałogowych systemów powietrznych Bayraktar, mieliśmy świadomość tego, że to broń naprawdę sprawdzona na polu walki. Ona naprawdę, według naszych informacji, rewelacyjnie się spisywała. Stąd też decyzja - zapewnił polityk.

Drony Bayraktar to już legenda

Bayraktar TB2 to bezzałogowe, rozpoznawczo-bojowe systemy latające (drony) produkowane w Turcji. Mogą pokonywać długie dystanse i atakować wroga. Obsługują pociski o zasięgu nawet 10 km.

Tureckie drony wykorzystywane są przez armię Ukrainy od początku inwazji Rosji. Przypisuje się im między innymi niszczenie samobieżnych wyrzutni rakietowych i całych kolumn wojskowych. To dzięki nim w pierwszych dniach wojny zniszczony miał zostać pod Kijowem oddział czeczeńskich żołnierzy, pod przewodnictwem generała Magomieda Tuszajewa.

Drony stały się tak popularne, że na ich cześć Ukraińcy... napisali piosenkę. Polecamy przesłuchać, ot tak dla polepszenia humoru i pooglądania sobie, jak Ukraina niszczy sprzęt Putina.