18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ceny upadły na głowę

BENZYNA ZA 15 ZŁOTYCH?! Ekspert ujawnia czarny scenariusz

07.06.2022  14:46
Paliwo po 15 złotych w Polsce
Paliwo po 15 złotych w Polsce Fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Od kilku tygodni ceny paliw doprowadzają polskich kierowców do rzewnego płaczu. Wizja 10 złotych za litr benzyny powoli staje się realna, a eksperci ostrzegają, że czarny scenariusz przewiduje skok do nawet 15 złotych! Tankowanie będzie wkrótce przywilejem dla najbogatszych Polaków?

Wizyty na stacjach paliw coraz częściej kończą się płaczem, agresją czy uczuciem bezsilności. Polacy w różny sposób demonstrują swoje niezadowolenie, co potwierdza ostatni protest w Bielsku-Białej. Kierowcy zablokowali tam wjazd na stację i wystawili trójkąty ostrzegawcze. Jak mówili, nie można stać obojętnie wobec tego, co się dzieje w naszym kraju.

Zobacz także

Paliwo drogie, jak złoto

Benzyna 98-oktanowa kosztuje już ponad 8 złotych, ale wkrótce poziom ten osiągnie także 95-tka. Analityk portalu e-petrol.pl dr Jakub Bogucki w rozmowie z "Super Expressem" stwierdził, że bardzo możliwe jest nawet przekroczenie bariery 10 złotych. Stacje paliw już przygotowują się na taką ewentualność, dodając zapasową cyferkę na wyświetlaczach.

W obecnej chwili trudno prognozować, kiedy to się stanie. Natomiast ryzyko przekroczenia 10 zł za litr rysuje się przed nami. Wpływ na ceny będzie miała ewentualna decyzja rządu o wydłużeniu obniżki VAT i akcyzy na paliwa, którą wprowadzono w ramach tarczy inflacyjnej do końca lipca - mówił dr Bogucki.

O wiele bardziej optymistyczną wizję przyszłości przedstawił ekonomista Marek Zuber, twierdząc, że wkrótce "cena litra benzyny spadnie poniżej 7 zł". Zaznaczył jednak, że obecnie prognozy przypominają bardziej wróżenie z fusów.

Wiele zależy od tego, czy np. USA porozumieją się z Arabią Saudyjską oraz Iranem w sprawie większego wydobycia ropy. Moim zdaniem, z powodu globalnego spowolnienia gospodarczego, popyt na ropę będzie mniejszy, więc sytuacja się ustabilizuje i wkrótce cena litra benzyny spadnie poniżej 7 zł – przekazał ekspert.

Zdaniem Zubera istnieje też czarny scenariusz zakładający, że wydobycie ropy nie zostanie zwiększone, a Rosja "zakręci kurek z ropą dla Europy". Wtedy litr paliwa może kosztować nawet do 15 złotych.

Czytaj także