18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polska w pandemii

Ostra zapowiedź restrykcji. KATEGORYCZNE ZAKAZY OD MARCA

Emilia Waszczuk
23.02.2021  16:12
Pandemia koronawirusa i kategoryczne zakazy. Zmiana obostrzeń
Pandemia koronawirusa i kategoryczne zakazy. Zmiana obostrzeń Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Ostre ograniczenia i kategoryczne zakazy - to plan na walkę z pandemią, jaki przedstawić ma w środę minister zdrowia. Czekają nas kolejne tygodnie ostrego lockdownu.

Pandemia koronawirusa znów zaczyna szaleć w Polsce, co więcej - wykryto już nawet polską mutację patogenu. Informacje o zakażeniach okazują się coraz gorsze - na Warmii i Mazurach nastąpił gwałtowny wzrost pozytywnych testów - aż o 30 procent. Tam też przeprowadzono badania na obecność brytyjskiej, niezwykle zjadliwej wersji SARS-COV-2 - zakażonych nią może być nawet 70 procent wszystkich pacjentów!

Z tygodnia na tydzień liczba nowych zakażeń wzrosła w Polsce o 1-2 tysiące dziennie. To już bardzo dużo, a szacuje się, że będzie jeszcze gorzej. W szczycie trzeciej fali przyrosty mogą sięgać nawet 10-12 tysięcy zakażeń więcej tydzień do tygodnia!

Zmiana obostrzeń. Kategoryczne zakazy

Już wiadomo, że w Polsce nie możemy liczyć na dalsze znoszenie restrykcji - wręcz przeciwnie, najpewniej czeka nas krok wstecz i przywrócenie części obostrzeń. Najgłośniej mówi się o zamknięciu stoków narciarskich i hoteli, zagrożone mają być też centra handlowe.

Jakie restrykcje nas czekają? Czy zostanie wprowadzona regionalizacja? Wszystkiego dowiedzieć się mamy w środę. Tymczasem już wiadomo, że na sto procent w całym kraju nastąpi olbrzymia zmiana w jednym z najbardziej podstawowych przepisów - osłanianiu twarzy.

Dotąd maseczki mogliśmy zastępować np. chustką lub szalikiem, wielu ludzi korzystało też z przyłbic. We wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia rozwiał wszelkie wątpliwości w tej sprawie - zostanie wprowadzony KATEGORYCZNY ZAKAZ PRZYŁBIC, SZALIKÓW CZY KOMINÓW. Jedyną dopuszczalną formą ochrony pozostaną maseczki. 

W zakresie przyłbic, kominów, szalików nie będzie podejścia "miękkiego", tzn. to raczej będzie dość kategoryczny zakaz używania takich rzeczy, z jednoczesną rekomendacją, czego powinniśmy używać

- powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Obostrzenia mają nas chronić. Musimy nauczyć się żyć w rygorze sanitarnym - dodał.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze