18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

złe wieści

Pandemia w Polsce. Waldemar Kraska podał dane o zakażeniach

Emilia Waszczuk
30.09.2021  09:18
Waldemar Kraska podał najnowsze dane o stanie pandemii w Polsce
Waldemar Kraska podał najnowsze dane o stanie pandemii w Polsce Fot: Planeta.pl

- Czwarta fala stała się faktem - powiedział w czwartek w Polskim Radiu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Polityk przekazał najnowsze informacje o stanie pandemii w Polsce. I nie, nie są to dobre wieści.

Waldemar Kraska gościł w czwartek rano na antenie Polskiego Radia 24, gdzie pytany był o aktualną sytuację pandemiczną. Jak poinformował, liczba zakażeń stale rośnie, a czwarta fala pandemii to już nie tylko przewidywania naukowców, a fakt.

Czwarta fala stała się faktem [...]. Wczoraj przekroczyliśmy tysiąc przypadków; mówiliśmy od tygodnia, że to nastąpi i rzeczywiście nastąpiło

- oznajmił wiceszef Ministerstwa Zdrowia.

Pandemia w Polsce. Nowe dane

Waldemar Kraska wyprzedził oficjalne raporty swojego resortu i zdradził najnowsze dane o stanie pandemii. Znów mamy ponad 1200 nowych zakażeń i dużo zgonów.

Dziś też mamy powyżej tysiąca przypadków - 1208, czyli ten trend wzrastający zdecydowanie już w tej chwili się utrwalił. Jeżeli porównamy tydzień do tygodnia to mamy wzrost o 24 proc. Także niestety, i to jest liczba, która jeszcze bardziej mnie martwi, 27 osób niestety zmarło - przekazał wiceminister zdrowia.

Coraz gorzej wygląda też sytuacja w szpitalach. Jak poinformował Waldemar Kraska, już teraz hospitalizacji wymaga 1614 osób, z czego aż 172 to pacjenci podłączeni do respiratorów, przebywający na oddziałach OIOM. - To są osoby, które walkę z koronawirusem mogą przegrać - powiedział Kraska. 

Niezaszczepieni chorują. Kraska apeluje do Polaków

Wiceminister zdrowia po raz kolejny zwrócił uwagę na fakt, iż najgorsza sytuacja pandemiczna panuje w województwach, gdzie zaszczepiło się najmniej osób. Tam procent nowych zakażeń jest najwyższy i rośnie w najszybszym tempie, tam też zajętych jest najwięcej łóżek szpitalnych. Stąd też kolejny apel do obywateli, którzy szczepionki przeciw COVID-19 jeszcze nie przyjęli.

To są liczby, które powinny nam, tym osobom, które są jeszcze niezaszczepione, które się wahają czy się zaszczepić, uzmysłowić, że to może dotyczyć każdego z nas, każdego z naszych bliskich, że możemy trafić do szpitala, że możemy umrzeć. Myślę, że [...] osoby, które się wahają powinny się udać do punktów szczepień, aby przyjąć szczepionkę, to jest jedyna broń, która może powstrzymać nas przed dużym efektem czwartej fali - powiedział Waldemar Kraska.

Tylko w województwie lubelskim zajętych jest już 50 procent wszystkich dostępnych łóżek na szpitalnych oddziałach covidowych. W województwie podkarpackim jest to 41 proc., a w podlaskim 32. - To są te województwa, które najsłabiej się wyszczepiły, których mieszkańcy niestety najmniej poszli do punktów szczepień. Także pokazują, niemal w 100 proc., że pacjenci nieszczepieni trafiają do szpitali - powiedział Kraska.

logo Tu się dzieje