18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

lockdown na całego

Nowe restrykcje już w środę. Ostre zmiany

Emilia Waszczuk
22.02.2021  16:19
pandemia w Polsce. Nowe ograniczenia w środę
pandemia w Polsce. Nowe ograniczenia w środę Fot: Planeta.pl

Pandemia koronawirusa w Polsce trwa już niemal rok, a my wracamy do punktu wyjścia. W marcu spadną na nas najcięższe ograniczenia. Rząd ogłosi je najpewniej już w środę.

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-COV-2 znów rośnie, a minister zdrowia Adam Niedzielski już ogłosił trzecią falę pandemii. Obecnie panujące obostrzenia sanitarne stracą swą ważność w poniedziałek 1 marca, jednak pojawiają się informacje, że rząd nie będzie zwlekać i w środę wprowadzi nowe zasady.

Nowe restrykcje w Polsce w środę

Już na początku zeszłego tygodnia politycy PiS zaczęli zapowiadać krok wstecz i przywracanie części ograniczeń. Informowali przy okazji, że najpewniej decyzje w tej sprawie obywatele poznają dopiero w drugiej połowie ostatniego tygodnia lutego.

Teraz "Rzeczpospolita" podaje nieoficjalnie, że ma to być środa 24 lutego. Tego dnia minister zdrowia Adam Niedzielski miałby ogłosić nie tylko powrót niektórych obostrzeń, ale też duże zmiany w podstawowych zasadach walki z pandemią.

Mowa o noszeniu maseczek ochronnych. W ostatni piątek doradca premiera do spraw pandemii profesor Andrzej Horban zapowiedział, że Polskę czeka wprowadzenie specjalistycznych osłon. Później minister zdrowia dementował te informacje, twierdząc, że chodzi jedynie o wykreślenie bezsensownych zapisów, które pozwalają na zasłanianie ust i nosa częściami odzieży czy przyłbicami.

Nowe obostrzenia w marcu

Jakie zaś obostrzenia mogą powrócić? Mówi się między innymi o ograniczeniu działalności hoteli, ale też obowiązkowej kwarantannie przy przejeździe przez Polską granicę. Jeśli zechcemy jej uniknąć, musimy przedstawić celnikom negatywny wynik testu na COVID-19.

Już od pierwszego marca ponownie zamknięte miałyby zostać stoki narciarskie, podobny los spotka niemal na pewno także część sklepów w galeriach handlowych.

Najsurowsze restrykcje mają zacząć obowiązywać w połowie marca - wtedy spodziewana jest kulminacja trzeciej fali pandemii. Jedną z prawdopodobnych wersji obostrzeń na drugą połowę miesiąca jest powtórka z zeszłego roku, a wraz z nią zakaz przemieszczania się, a nawet wychodzenia z domów bez ważnej potrzeby. Plus jest taki, że restrykcje miałyby zostać zróżnicowane dla poszczególnych regionów.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze