18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

lol

Pasterka śmierci? PIS: KORONAWIRUS W KOŚCIELE NIEGROŹNY

Emilia Waszczuk
20.12.2020  14:46
Pasterka grozy nadciąga? PiS: w kościele koronawirus nie zagraża
Pasterka grozy nadciąga? PiS: w kościele koronawirus nie zagraża Fot: Shutterstock/Planeta.pl

Politycy PiS są pewni: w kościele pandemia nikomu nie zagraża. Dodatkowych ograniczeń w świątyniach nie będzie. Czeka nas Pasterka śmierci?

Niezrozumiałe wydają się być poczynania polityków PiS. W obawie przed trzecią falą pandemii, rząd ogłosił lockdown po świętach i zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Na Boże Narodzenie - czyli czas spotkań i tłumnego uczestnictwa w mszach świętych, nie wydali jednak specjalnych decyzji. I może się to skończyć co najmniej tragicznie.

Wielkie wątpliwości budzi fakt, że w Boże Narodzenie przyjąć możemy maksymalnie pięciu gości, a święta każe nam się spędzić tylko w gronie najbliższej rodziny, nikt jednak nie wspomina o ograniczeniach w mszach świętych. Niezmiennie w kościołach w całej Polsce obowiązywać ma limit jednego wiernego na 15 metrów kwadratowych.

Ograniczenia w kościołach na Boże Narodzenie

Czy obostrzenie to jest przestrzegane? Być może istnieją parafie, w których księża liczą wiernych, a wierni zachowują dystans miedzy sobą. Smutnym faktem jest jednak tłoczenie się w kościołach, a pierwszy i wielki przykład tego, jak katolicy ignorują restrykcje, dali Tadeusz Rydzyk z przedstawicielami rządu w dniu urodzin Radia Maryja.

Wigilia już w czwartek, tego dnia odbędą się też specjalne msze święte. O północy ludzie stłoczą się w kościołach na pasterkach, ale rząd problemu w tym nie widzi. Nie widzi go nawet człowiek, który zajmuje się doradzaniem politykom w sprawie pandemii - prof. Andrzej Horban. Doradca premiera twierdzi, że Polacy mają swój rozum i będą przestrzegać obostrzeń.

Jeżeli dojdziemy do wniosku, że starsi ludzie nie zachowają dystansu w kościołach to być może będą jakieś zmiany

- zapewnił, wskazując, że (przynajmniej jego zdaniem) na msze święte chodzą już tylko seniorzy. Nie wyjaśnił jednak, w jaki sposób kościoły są bardziej bezpieczne, niż np. restauracje, które przecież od tygodni pozostają zamknięte.

Kościoły wolne od koronawirusa. PiS: nie trzeba obostrzeń

Problemu w mszach świętych i świątecznych obrzędach w świątyniach nie widzi też Piotr Kownacki. Polityk PiS twierdzi, że w gronie obcych osób w kościołach jesteśmy dużo bezpieczniejsi, niż w towarzystwie rodziny czy znajomych.

Różnica między kościołem, mszą a imprezą domową, jest taka, że np. w pomieszczeniu 20-metrowym spotyka się 10 osób i dystans społeczny nie może być zachowany. Natomiast w przypadku kościołów dystans między osobami jest znacznie większy - zapewniał w TOK FM.

Czytaj także
Przeczytaj więcej