18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wydrą wam nawet duszę

Pensje Polaków w dół. Nowe prawo!

Wojciech Kozicki
27.01.2021  19:21
Umowa zlecenie ozusowana - PiS i ZUS zadbają o niskie zarobki Polaków
Umowa zlecenie ozusowana - PiS i ZUS zadbają o niskie zarobki Polaków Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Podatki, więcej podatków, wyższe podatki, daniny i opłaty… tak zapewne mówi przez sen premier Mateusz Morawiecki. Gdy sądziliście, że nie ma już  czego opodatkować, PiS znalazł sposób jak jeszcze bardziej ograbić Polaków. Szykujcie się na ozusowane umowy zlecenia.

PiS i ZUS nie mają litości dla Polaków, wydrą z człowieka nawet duszę. Potwierdziły się najgorsze prognozy, Polacy będą zarabiali mniej, a pensje zostaną obniżone. Wyrok zapadł, amen, od 1 stycznia 2022 r. wszystkie umowy zlecenia mają zostać oskładkowane. Potwierdził to w rozmowie DGP sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. Podkreślił, że ten pomysł był „konsultowany z partnerami” w ramach Rady Dialogu Społecznego. Pomysł zyskał poparcie pracodawców i związków zawodowych.

PiS i ZUS szykują opodatkowane umowy zlecenia

Zdaniem Szweda,  ozusowanie zleceń uporządkuje system, zapobiegnie nadużyciom innych form zatrudnienia niż umowa o pracę i wyrówna warunki konkurencyjne na rynku.

System należy cały czas kontrolować i uszczelniać, nie brakuje bowiem podmiotów, które chciałyby go obejść. Niestety takie działanie nie tylko skutkuje mniejszymi wpływami do systemu ubezpieczeń, ale też rzutuje na późniejsze świadczenia – uważa Szwed. (gazetaprawna.pl)

Nowe prawo powinno być ustalone jeszcze w tym roku, ale przewidywany jest okres vacatio legis. Spodziewany termin wejścia pomysłu w życie to  1 stycznia 2022 roku. Później rząd rozważa podobne kroki w przypadku umów o dzieło.

Rząd PiS zabierze się też za prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i planuje skrócenie okresu pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia do 91 dni (obecnie maksymalnie 182 dni).

Chcemy w ten sposób ograniczyć nadużywanie tych świadczeń. Okres epidemii może nie jest dobry do tego typu analiz, ale kwota wypłaconych zasiłków chorobowych jest olbrzymia. Przez pierwsze dwa tygodnie stycznia wystawiono 800 tys. e-zwolnień. To wielkie obciążenie dla systemu – powiedział Szwed. (DGP)

Czytaj także
Przeczytaj więcej