18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

zachęcili was?

PiS namawia: CHODŹCIE DO WOJSKA. Można tam nieźle zarobić

31.07.2022  18:06
Ile można zarobić w polskiej armii?
Ile można zarobić w polskiej armii? Fot: Piotr Molecki/East News

Armia szuka ochotników, a minister obrony narodowej zachęca do przystąpienia do służby. Mariusz Błaszczak zapewnia - można przysłużyć się Polsce i nieźle przy tym zarobić.

Przymusowy pobór dawno już za nami, dziś do wojska idą tylko ochotnicy. Szkolą się, zdobywają wiedzę, zostają żołnierzami zawodowymi i w razie konfliktu mają ruszyć do obrony ojczyzny. Czy to wystarczy? Niekoniecznie. Kilka miesięcy temu wyciekł raport, wedle którego polska armia nie wytrzymałaby kilku dni wojny. Później wojna faktycznie przyszła, ale u naszych wschodnich sąsiadów, a na polskie wojsko padł blady strach.

Zaczęło się paniczne dokupywanie sprzętu i szukanie młodych mężczyzn, którzy chcieliby zasilić szeregi armii. Szczęście w nieszczęściu należymy do NATO, jesteśmy wręcz wschodnią jego granicą, więc sojusz wzmocnił siły na terenie naszego kraju. Co jednak, gdyby go i jego żołnierzy oraz sprzętu zabrakło?

Błaszczak zachęca: chodźcie do wojska

W niedzielę 31 lipca minister obrony narodowej i wicepremier Mariusz Błaszczak gościł w Chełmie na uroczystej przysiędze żołnierzy dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej 19. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. Wygłosił tam oczywiście pompatyczne przemówienie na temat misji polskiej armii i roli młodych żołdaków w ochronie ojczyzny. Mówił też jednak całkiem praktycznie - o tym, jakie szkolenia przechodzą adepci nowego rodzaju służby, oraz ile mogą w armii zarobić. Czyżby miał nadzieję, że niezdecydowani pójdą za jego słowami i zasilą wojsko?

Większość z was po skończeniu kursu podstawowego, po złożeniu przysięgi zostaje na kursie specjalistycznym, a więc zostanie żołnierzami zawodowymi. To bardzo dobrze, to znaczy, że Wojsko Polskie rozrasta się, jest coraz silniejsze i to znaczy, że Polska jest bardziej bezpieczna

- mówił wicepremier Mariusz Błaszczak w Chełmie.

Ochotnicy zasadniczej służby wojskowej już przeszli trwające 28 dni szkolenie wstępne, a teraz mogą podejść do szkolenia specjalistycznego, które potrwa 11 miesięcy. Po nim młodzieńcy będą mogli już nazywać siebie żołnierzami zawodowymi. Śmiałkowie, którzy przystępują do nowego programu szkolenia żołnierzy ochotników, mogą liczyć na gaże wysokości 4,5 tysiąca złotych miesięcznie, oraz dodatkowe kursy, w tym na prawo jazdy czy patent nurka lub skoczka spadochronowego.

W sumie w niedzielę w całej Polsce przysięgę złożyło 800 ochotników dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej. MON planuje przyjąć ich w sumie nawet 15 tysięcy.

Ile zarabia żołnierz w Polsce?

Chociaż dopiero wojna w Ukrainie wymusiła na władzy nowe kroki ku zwiększeniu polskiej armii, ta już wcześniej przyciągała młodych mężczyzn. Czy to patriotyzm, czy raczej pieniądze przemawiały do nich bardziej? W wojsku bowiem można całkiem nieźle zarobić. A w czasach pokoju służba mogła wydawać się całkiem bezpiecznym pomysłem na życie.

Już na początku służby liczyć można na ponad 4,5 tysiąca złotych na rękę - tyle dostaje szeregowy. Starszy szeregowy może zarobić już 4630 zł, kapral 5220 zł, a starszy kapral 5260 zł. Wyższe stanowisko to oczywiście większe pieniądze. Oficerowie w polskiej armii zarabiają od 6300 do 9240 zł na rękę, a generałowie od 11 400 do nawet 17 750 złotych.