18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ciekawe rozwiązanie..

SPECJALNE OPASKI DLA SENIORÓW. Nowy projekt PiS

24.01.2022  17:48
Seniorzy otrzymają specjalne opaski
Seniorzy otrzymają specjalne opaski Fot: Jakub Kaminski/East News

Rząd z myślą o seniorach przygotował specjalne opaski bezpieczeństwa, które będą zawierały między innymi lokalizator GPS, czujnik zdjęcia opaski czy detektor upadku. Wcześniej ruszyła również specjalna infolinia, za pomocą której można prosić wolontariuszy o pomoc w transporcie na szczepienia przeciw COVID-19, zrobienie zakupów czy wyprowadzenie psa.

W związku z pandemią i trudnościami, które dotknęły seniorów podczas koronawirusowej zarazy, rząd postanowił wprowadzić rozwiązania ułatwiające życie osobom starszym. Ostatnio do sprawy odniosła się minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypominając, że działa już specjalna infolinia pomocy dla seniorów.

Uruchomiliśmy w 2020 r. infolinię 22 505 11 11, za pośrednictwem której seniorzy mogli zgłaszać zapotrzebowanie na pomoc różnego rodzaju – od zrobienia zakupów, wyprowadzenia psa aż po wsparcie cyfrowego wolontariusza czy pomoc w dotarciu na szczepienie - przekazała Maląg.

W programie pomaga kilkanaście tysięcy wolontariuszy z całej Polski. Osoby te pomagają zrobić zakupy, wyprowadzić psa, zrealizować receptę oraz oferują dotrzymanie towarzystwa osobom samotnym.

Rząd wprowadza opaski dla seniorów

Resort rodziny poinformował też, że w ramach projektu "System Opieki Seniora" wkrótce pojawią się specjalne opaski bezpieczeństwa. Nowoczesne urządzenia już teraz testowane są na terenie kilku gmin.

Jest to opaska, która daje im taką pewność, że gdy się coś zadzieje, mogą nacisnąć przycisk, dzięki któremu łączą się z teleopieką. Tam uzyskują wsparcie ratownika medycznego, który albo wzywa pogotowie, albo udziela innej, adekwatnej pomocy - przekazała Beata Kruszka z wielkopolskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Nowoczesne opaski będą wyposażone m.in. w lokalizator GPS, czujnik zdjęcia urządzenia, detektor upadku, sygnał SOS oraz funkcje monitorujące czynności życiowe seniora.