18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS idzie na wojnę z Polakami

NOWE OBOSTRZENIA już od dzisiaj!

Wojciech Kozicki
23.02.2021  11:11
Nocna zmiana przepisów. Rząd przegrywa wojną z COVID-19
Nocna zmiana przepisów. Rząd przegrywa wojną z COVID-19 Fot: Piotr Molecki/East News

Nowe obostrzenia i restrykcje w Polsce. PiS wprowadził nowe przepisy w nocy i obowiązują już od wtorku 23 lutego. Decyzję opublikowano w formie rozporządzenia tuż przed północą.

Koronawirus SARS-CoV-2 w Polsce sprawia, że PiS podejmuje coraz bardziej kontrowersyjne decyzje. Okazuje się, że mamy od wtorku 23 lutego nowe restrykcje, obostrzenia i ograniczenia. Znalazły się w rozporządzeniu opublikowanym w Dzienniku Ustaw chwilę przed północą 22 lutego.

Koronawirus, szczepienia, kwarantanna i kontrole na granicach

Osoby wracająca do Polski z zagranicy muszą przedstawić zaświadczenie o zaszczepieniu preparatem dopuszczonym na terenie Unii Europejskiej. W przeciwnym razie, obligatoryjna będzie kwarantanna. Zwolnieniu z kwarantanny podlegać będą też uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, dzieci przedszkolne oraz studenci, doktoranci i osoby prowadzące działalność naukową. Będzie to jednak trzeba udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej.

COVID-19 i przepisy w kasynach

Czy można zarazić się koronawirusem w kasynie? Nie da się ukryć, że tak, chociaż to trochę gra z losem w ruletkę. Jeszcze niedawno PiS ogłaszał otwarcie kasyn, ale ugiął się pod naporem krytyki. Zostały zaostrzone restrykcje w kasynach nie będzie można już spożywać posiłków oraz napojów. Wciąż obowiązuje limit osób zakładający 1 klienta na 15 mkw.

Koronawirus i uzdrowiska. Jakie przepisy?

Uchylone zostały niektóre ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym.

O poluzowaniu restrykcji można mówić w przypadku lecznictwa uzdrowiskowego. Nowe obostrzenia zezwalają na takie leczenie w ośrodkach rehabilitacyjnych i uzdrowiskach, jednak konieczne będzie przedstawienie ujemnego wyniku testu na koronawirusa, który został przeprowadzony nie później niż na sześć dni przed rozpoczęciem turnusu. Testy ma opłacić NFZ – pisze Wirtualna Polska.

Konkursy na aplikację sędziowską i prokuratorską

Kolejną decyzją jest wyłączenie z zakazu zgromadzeń konkursów na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym aplikacji prowadzonych w formie aplikacji uzupełniających, zajęć i sprawdzianów w trakcie tych aplikacji, a także egzaminów sędziowskich i egzaminów prokuratorskich oraz konkursów na stanowiska referendarzy sądowych i asystentów sędziów.

Pierwsza grupa szczepień w Polsce

Zdecydowano również, że osoby pracujące w noclegowniach zostały włączone do grupy pierwszej szczepień przeciwko COVID-19. Będą szczepione po pacjentach zakładów opiekuńczo-leczniczych. Została też poszerzona grupa osób uprawnionych do szczepienia w ramach grupy pierwszej pracowników oświaty i placówek wychowawczych.

W marcu kolejne obostrzenia i ograniczenia w Polsce?

Na tej zmianie przepisów może się nie skończyć, w kolejne zaostrzenie restrykcji i obostrzeń może nastąpić już 1 marca. Przypominamy, że minister zdrowia Adam Niedzielski już powiedział o koniecznym „kroku w tył” i wyznał, że poluzowanie przepisów było błędem. Możliwe również, że w Polsce obowiązkowy będzie nowy typ maseczek.

Dziennik Ustaw - rozporządzenie - nowe przepisy, restrykcje i ograniczenia w Polsce
Dziennik Ustaw - rozporządzenie - nowe przepisy, restrykcje i ograniczenia w Polsce Fot: Dziennik Ustaw - rozporządzenie - nowe przepisy, restrykcje i ograniczenia w Polsce
Dziennik Ustaw - rozporządzenie - nowe przepisy, restrykcje i ograniczenia w Polsce
Dziennik Ustaw - rozporządzenie - nowe przepisy, restrykcje i ograniczenia w Polsce Fot: Dziennik Ustaw - rozporządzenie - nowe przepisy, restrykcje i ograniczenia w Polsce
Czytaj także