18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowy program

PiS wprowadza 500 minus. Emeryci dostaną niższe świadczenia

23.06.2022  14:44
PiS zapewni emerytom niższe świadczenia
PiS zapewni emerytom niższe świadczenia Fot: Wojciech Olkusnik/East News

Rząd już w lipcu wprowadzi nowe prawo podatkowe, które teoretycznie ma ułatwić życie Polakom. Jednak jak się okazuje, część seniorów otrzyma świadczenia niższe nawet o 550 złotych.

Nowelizacja ustawy dotycząca PIT wejdzie w życie na początku lipca. Zgodnie z nowym prawem stawki VAT zostaną obniżone z 17 do 12 procent. Oznacza to, że zleceniobiorcy, pracownicy na etatach, a także emeryci zapłacą mniejszy podatek, co ma wpłynąć na zwiększenie stawki netto. Posłowie bez zmian pozostawili próg podatkowy, który wynosi obecnie 120 tys. złotych, a także kwotę wolną od podatku (30 tys. zł).

Niższe emerytury w Polsce

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że na rozwiązaniach skorzystają wszyscy Polacy, choć już teraz okazuje się, że część osób straci na nowych rozwiązaniach i to spore pieniądze. Jak zauważa Fakt.pl, niższe świadczenia będą przysługiwały emerytom oraz rencistom, którzy otrzymują emerytury w wysokości od 9500 złotych netto. Do tej pory emeryt otrzymujący świadczenie 10 tys. zł brutto odprowadzał 357 złotych zaliczki na podatek, teraz odda ze swojej kieszeni 900 złotych, zatem jego emerytura zmniejszy się o 550 złotych.

Wcześniej ostrzegał o tym ZUS, podkreślając, że "projekt wymaga pogłębionej analizy wpływu zaliczek na podatek dochodowy od świadczeń emerytalno-rentowych w przedziale od 9500 do 12800 złotych". Według przeprowadzonych przez urząd symulacji "świadczenie do wypłaty na rękę w lipcu może być niższe od czerwcowego" dla niektórych emerytów.

Poszkodowani będą też emeryci, którzy dorabiają do otrzymywanych świadczeń. Portal Fakt.pl wylicza, że osoba, która otrzymuje 3000 złotych emerytury, a na etacie zarabia 4000 złotych brutto, przekaże około 100 złotych wyższą zaliczkę na PIT.

Czytaj także