18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Diesel, benzyna normalna rodzina!

PiS wprowadza "STOP LPG". Samochody z gazem zostaną uziemione?

20.10.2021  09:14
"Stop LPG" wejdzie w życie?
"Stop LPG" wejdzie w życie? Fot: Charlie143/Shutterstock

Prawo i Sprawiedliwość mierzy się z kolejnym wewnętrznym konfliktem, który podzielił polityków. Część posłów przestrzega, że wraz z wejściem w życie nowej ustawy o homologacji miliony kierowców zostaną zmuszone do wymiany samochodów. Innego zdania jest Ministerstwo Infrastruktury, zapewniające, że nic złego się nie dzieje.

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości ostro krytykuje ustawę o systemach homologacji, która wchodzi w życie 1 stycznia 2022 roku. Jak informuje portal dziennik.pl, największe kontrowersje budzi regulamin R115 dotyczący homologacji instalacji LPG.

Niezwykle zagrożona jest polska branża samochodowych instalacji gazowych - producentów, dystrybutorów, instalatorów. Projekt ustawy zawiera szereg niejasności i niespójności, bezpośrednio uderza w naszych przedsiębiorców - alarmują posłowie Zjednoczonej Prawicy.

Według części polityków PiS do każdego auta z LPG konieczne będzie uzyskanie nowej homologacji, zgodnej z regulaminem R115. Nowe przepisy miałyby wtedy objąć około 3 mln kierowców.

Rząd zakaże jazdy na gazie?

Sprawę skomentował w rozmowie z dziennikiem.pl rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś, podkreślając, że posłowie nie mają racji.

Przepisy zawarte w projekcie ustawy o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia (UC80) nie nakładają nowych obowiązków dla posiadaczy pojazdów zasilanych gazem. Sugerowane przez autorów interpelacji "pozbawianie uczestników ruchu drogowego możliwości wyjazdu na drogi" nie znajduje uzasadnienia - oświadczył Huptyś.

Huptyś zapewnia, że nowe przepisy "zachowają obecny krajowy system homologacji", a zmiana prawa ma jedynie poprawić bezpieczeństwo kierowców, korzystających z instalacji gazowych. Czas pokaże, kto ma rację w tej sprawie.