18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

POSZALELI?

PiS wprowadza nowe obostrzenia! KAŻĄ LUDZIOM NOSIĆ...

Emilia Waszczuk
07.05.2021  15:14
Zdejmujemy maseczki, wkładamy rękawiczki. Zadziwiające postanowienie rządu
Zdejmujemy maseczki, wkładamy rękawiczki. Zadziwiające postanowienie rządu Fot: MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Rząd daje i zabiera, jedne obostrzenia znosi, inne nakłada. W najnowszym rozporządzeniu, które przewiduje stopniowe odmrażanie gospodarki i luzowanie restrykcji, znalazł się zaskakujący zapis.

Wszyscy czekają z niecierpliwością na dzień 15 maja, gdy odmrażanie obejmie największą liczbę branż i obostrzeń. Tego dnia będziemy mogli w końcu pójść do restauracji czy na wydarzenie kulturalne, ale - co ważne - pod chmurką. Tego dnia również zrzucimy z twarzy maseczki i odetchniemy pełną piersią, ale - co ważne - tylko tam, gdzie nie będzie ścian i sufitu, ani tłumów.

Tymczasem tydzień wcześniej, dokładnie od 8 maja, w życie wejdzie dość zaskakujący przepis. Oto bowiem politycy w nowym rozporządzeniu o restrykcjach, przemycili OBOWIĄZEK NOSZENIA RĘKAWICZEK.

Maseczki do lamusa. Obowiązkowe rękawiczki

Rządzący wymyślili, że koronawirusem najszybciej zakazimy się przez dotyk, stąd pomysł, by przywrócić obowiązek zakładania na dłonie jednorazowych rękawiczek. Czy ma on sens? Nie nam oceniać, wiadomo jednak, że rząd stworzył całą listę wytycznych.

Od 8 maja rękawiczki mają obowiązywać na stacjach paliw, w wielkopowierzchniowych punktach handlowych, w sklepach i na targowiskach, zarówno w obiektach zamkniętych, jak i na wolnym powietrzu. Co ważne, jeśli wybieramy się na zakupy, musimy albo ubezpieczyć się w rękawiczki, albo koniecznie mieć przy sobie płyn do dezynfekcji rąk. Możemy też liczyć na to, że udostępni nam je właściciel punktu handlowego, tego jednak trudno raczej oczekiwać na targowiskach i osiedlowych bazarkach.

Rękawiczki obowiązkowe. Są wyjątki

Najnowsze rozporządzenie nakłada także dodatkowy obowiązek na właścicieli punktów handlowych. Od soboty 8 maja będą zobowiązani co najmniej raz na godzinę dezynfekować kasy, terminale płatnicze czy dystrybutory paliwa.

Na koniec małe pocieszenie dla tych, którym względy zdrowotne nie pozwalają na noszenie rękawiczek. Rząd postanowił, że osoby takie będą traktowane ulgowo.

Obowiązek nie dotyczy osób, które nie mogą zakładać lub zdejmować rękawiczek z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności z samodzielnym założeniem lub zdjęciem rękawiczek; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane

- czytamy w rozporządzeniu.

Czytaj także
Przeczytaj więcej