18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wojsko przejmie pojazdy

PiS siłą zabierze Polakom samochody. Nowe prawo

12.10.2021  13:38
Wojsko może legalnie zabrać Polakom samochody. Mają już plan na 2022 rok
Wojsko może legalnie zabrać Polakom samochody. Mają już plan na 2022 rok Fot: Jakub Kaminski/East News

PiS bierze się za kierowców i będzie zabierać samochody. Opublikowano właśnie kontrowersyjny projekt rozporządzenia Rady Ministrów, zgodnie z którym 716 właścicieli samochodów może w przyszłym roku otrzymać zawiadomienie o planach zajęcia ich auta na cele obronności kraju.

Masz SUV-a albo busa? Lepiej naciesz się nim póki możesz! Opublikowano nowe rozporządzenie Rady Ministrów, zwiększające limit możliwych zająć pojazdów. Jak ujawnia RMF24.pl, „716 właścicieli samochodów może w przyszłym roku otrzymać zawiadomienie o planach zajęcia ich auta na cele obronności kraju”. Co więcej, w limicie przewidzianych jest 140 przyczep i 30 maszyn.

Wojsko przejmie samochody obywateli. Będą ryczałty

W czasie pokoju wojsko może zgodnie z prawem przejąć wasze samochody na dobę, a jeśli zajdzie potrzeba, nawet NA TYDZIEŃ. Ramy czasowe nie obejmują natomiast stanów wyższej konieczności.

Oczywiście właścicielowi zajętego pojazdu przysługuje ryczałt w wysokości prawie 300 złotych na dobę. Państwo musi zapłacić też za ewentualne uszkodzenia zajętych pojazdów. Wiadomo już, że rząd przeznaczył na przyszłoroczne ryczałty ponad 240 tysięcy złotych.

Armia jest zainteresowana przede wszystkim pojazdami typu SUV, samochodami dostawczymi, a także mikrobusami i autobusami – informuje rmf24.pl.

Jak uzasadniono w rozporządzeniu, w zajęciu pojazdów chodzi przede wszystkim o sprawdzanie gotowości mobilizacyjnej jednostek wojskowych. Zajęty sprzęt może też brać udział w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.

Portal wyborkierowcow.pl wyjaśnia kiedy wojsko może legalnie zabrać obywatelowi samochód w czasie pokoju:

  • Do weryfikacji gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych;
  • Podczas trwania ćwiczeń wojskowych;
  • Na czas trwania stanów wyższej konieczności, czyli np. klęsk żywiołowych. Tu jednak zaznaczamy, że ogłoszenie stanu zagrożenia epidemicznego nie daje powodu do zarekwirowania pojazdu przez armię. W ramach Programu Mobilizacji Gospodarki sprawdza się jedynie dostępność floty samochodowej, z której ewentualnie mogą skorzystać służby ratownicze.