18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kolejna dobra zmiana?

PiS zakaże petard i fajerwerków? "Kot prezesa się denerwuje"

22.07.2021  19:45
Jarosław Kaczyński stanie w obronie kota?
Jarosław Kaczyński stanie w obronie kota? Fot: Jan BIELECKI/East News

Do Sejmu trafił projekt zakładający całkowite wycofanie petard i fajerwerków z użytku prywatnego. W praktyce oznacza to, że pokazami pirotechnicznymi będą mogły zajmować się jedynie profesjonalne firmy. Jeśli projekt zostanie przegłosowany, wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej skierowali do Sejmu projekt, zakazujący korzystania z petard i fajerwerków przez osoby cywilne. Zmiany nie będą dotyczyły jednostek naukowych, a także przedsiębiorców.

Chodzi przede wszystkim o ograniczenie sprzedaży fajerwerków i petard osobom prywatnym. Liczymy na to, że dzięki temu będzie mniej fajerwerków i petard hukowych w okresie sylwestrowym - mówi posłanka KO Katarzyna Piekarska.

Ustawa nie zakazywałaby tak zwanych niegroźnych fajerwerków, czyli wyrobów widowiskowych takich jak zimne ognie.

Rząd zakaże petard?

Politycy KO podkreślają, że głośne wybuchy stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zwierząt domowych. Odpalanie petard w pobliżu lasów naraża dziką zwierzynę na utratę zdrowia lub życia.

Piekarska liczy, że ustawa zostanie rozpatrzona pozytywnie, gdyż nie jest kontrowersyjna politycznie. Zwróciła się również do Jarosława Kaczyńskiego, by ten w trosce o swojego kota poparł ten projekt.

Ten projekt nie jest kontrowersyjny. Mam nadzieję, że sam pan prezes Jarosław Kaczyński, który ma kota, poprze ten projekt. Jestem przekonana, że kot pana prezesa w trakcie fajerwerków również się denerwuje i boi.  Będę chciała przekonać pana prezesa do tego projektu - przekonuje posłanka.

Posłowie chcą, by projekt wszedł w życie jeszcze przed sylwestrem. Kot Jarosława Kaczyńskiego będzie miał wpływ na decyzję?

Czytaj także
Przeczytaj więcej