18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Było miło, ale...

PiS zaostrzyło zakaz handlu w niedzielę! Usunięto "furtkę" w prawie

18.09.2021  15:45
Zakaz handlu w niedzielę zostanie zaostrzony
Zakaz handlu w niedzielę zostanie zaostrzony Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Sejm przyjął nowelizację ustawy ograniczającej niedzielny handel. Od teraz wszystkie sklepy działające jako placówki pocztowe, będą musiały udowodnić, że ponad 50 procent przychodów wpływa z tej działalności.

Na świadczeniu usług pocztowych korzystały sieci sklepów Żabka, Biedronka, Lidl, Carrefour i Kaufland. Wykorzystanie "furtki" w przepisach nie przeszkadzało Polakom, co widać było po liczbie klientów, która szturmowała w niedziele markety. Jednak kilku posłom PiS oraz władzom "Solidarności" sytuacja ta nie przypadła do gustu.

To właśnie "Solidarność" pierwsza wnioskowała o uszczelnienie przepisów. Projektem zaostrzenia prawa zajął się poseł PiS, Janusz Śniadek, który zapowiedział szybkie zlikwidowanie problemu.

Dziś już ok. 20 sieci handlowych otwiera swoje sklepy, korzystając z tej luki, co jest najwyższą patologią; ta patologia zaczęła urągać powadze państwa - mówił poseł PiS.

Zgodnie z nową ustawą w niedziele będą mogły funkcjonować jedynie te sklepy, które wykażą, że zajmują się głównie świadczeniem usług pocztowych, a nie handlem. Przychody z działalności pocztowej będą musiały przekraczać 50 proc. reszty przychodów.

Niedziele handlowe będą zaostrzone

Nowelizacja ustawy przypadła do gustu nie tylko posłom PiS. Projekt poparło 272 posłów. Większość stanowili politycy Prawa i Sprawiedliwości, lecz wsparła ich również część członków Lewicy. "Przeciw" głosowało 135 posłów, głównie z Koalicji Obywatelskiej, natomiast z udziału w głosowaniu zrezygnowało 37 osób.

Przepisy trafią teraz do Senatu, a w razie odrzucenia ustawy lub wprowadzenia poprawek ponownie znajdą się w Sejmie. Cały proces zajmie dość sporo czasu, dlatego nowe prawo wejdzie w życie prawdopodobnie dopiero w życie w przyszłym roku.

logo Tu się dzieje