18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nie będzie co jeść

Piekarze biją na alarm. JESIENIĄ ZABRAKNIE CHLEBA W POLSCE!

10.08.2022  12:29
Jesienią zabraknie chleba?
Jesienią zabraknie chleba? Fot: Hubert Hardy/REPORTER

Jeszcze chwila i Polakom zabraknie nawet chleba? Piekarze alarmują - idzie gigantyczny kryzys w branży. Zobaczyli to, czego nie potrafią dostrzec rządzący?

- Nie będzie niczego - mówił przed laty Krzysztof Kononowicz i coraz częściej mamy wrażenie, że jego słowa były prorocze. Polska znalazła się w największym od wielu lat kryzysie. Inflacja jest katastrofalnie wysoka, grozi nam krach, wszystko drożeje w zatrważającym tempie i jeśli dalej tak pójdzie, Polacy zaczną mniej kupować, a to wywoła kryzys gospodarczy.

Co gorsza, coraz częściej pojawiają się głosy, że może zabraknąć pewnych podstawowych produktów. Dopiero co przeżyliśmy panikę cukrową, po niej octową, a teraz piekarze alarmują, że może zabraknąć chleba.

Jesienią zabraknie chleba w Polsce?

Pojawiały się już ostrzeżenia, że jesienią za pszenny bochenek będzie trzeba płacić nawet ponad 10 złotych. Ciągle mamy nadzieję, że takiej tragedii nie doczekamy. I że ostrzeżenia piekarzy również skończą się niepotrzebnym strachem.

- Niestety, taki scenariusz jest możliwy - ostrzega prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa Jacek Górecki. Branża widzi bowiem to, czego ciągle nie chcą dostrzec rządzący.

Zgodnie z deklaracjami naszego rządu, żywności nam nie zabraknie, ponieważ pod kątem surowców Polska jest samowystarczalna. Jak jednak branża spożywcza ma ją wyprodukować, skoro grożą nam braki w dostępie do prądu czy gazu?

- dopytuje Górecki w rozmowie z Portalem Spożywczym.

Opłaty zabijają piekarnie

Górecki alarmuje - jeśli staną piece, nie będzie chleba. To proste. - Większość zakładów z sektora spożywczego dotyka dokładnie ten sam problem. Jeśli branża nie będzie miała zapewnionej ciągłości dostaw energii, to na półkach sklepowych zrobi się pusto - mówi prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa.

A problem może wynikać nie tylko z przerw w dostawach prądu czy gazu, ale też ich gigantycznych cen. Te już wzrosły dla przedsiębiorców o kilkaset procent, a ma być jeszcze gorzej. - Produkcja pieczywa staje się nierentowna - mówi smutno Janusz Kazimierczuk, prezes piekarni SPC.

Zobacz także

logo Tu się dzieje