18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jak do tego doszło, nie wiem

Podlasie to stan umysłu? Tworzą klasę o profilu disco-polo

Emilia Waszczuk
16.02.2020  11:28
Podlasie to stan umysłu? Tworzą klasę o profilu disco-polo
Podlasie to stan umysłu? Tworzą klasę o profilu disco-polo Fot: Mateusz Jagielski/East News

Mozart, Chopin, Bach? To już przeżytek! Teraz słucha się Akcentu, Boysów i Weekendu! Ich muzyka wkroczyła już na salony i do kin (za sprawą TVP), teraz wejdzie też do szkoły. Powstaje pierwsza klasa o profilu disco-polo!

"Majteczki w kropeczki" i "Chodź tu na siano" nie będą już tylko przaśnymi piosenkami, wkrótce staną się materiałem do analizy, tuż obok wierszy Szymborskiej i Mickiewicza. Na lekcjach muzyki uczniowie drygać będą w takt "Oczu zielonych" i szlifować grę na syntezatorze. Lekcje WF-u staną się z kolei idealnym czasem na ćwiczenie zintegrowanych układów tanecznych, w stylu Boys.

To tylko nasze fantazje, ale kto powiedział, że się nie spełnią? Wszystko jest na dobrej drodze, bo w Polsce powstanie pierwsza klasa o profilu disco-polo. Potupywać w takt niewymagającej głębszego myślenia muzyce, w czasie zakuwania matmy i prób zrozumienia fizyki, będą uczniowie liceum. Gdzie? Nie trudno zgadnąć - w zagłębiu disco-polo, na Podlasiu.

Dla uczniów bez zainteresowań

Na szokujący pomysł połączenia szkoły z disco-polo wpadły władze Michałowa i tamtejszego liceum. Jak twierdzi burmistrz miasteczka, dzięki ulubionej muzyce Podlasian, będą próbowali zachęcić do nauki młodzież, która nie ma sprecyzowanych planów na przyszłość - podaje białostocka "Gazeta Wyborcza".

Naszym głównym celem jest stworzenie młodym ludziom warunków do rozwijania swoich pasji i zamiłowań oraz możliwości zdobycia wykształcenia średniego i zdania matury. Dlatego dzięki wsparciu praktyków i przy współpracy m.in. z wytwórnią Green Star zdecydowaliśmy się utworzyć w LO w Michałowie klasy o profilu estradowym

- powiedział burmistrz Michałowa, Marek Nazarko.

Dla niewtajemniczonych Green Star to ulubiona wytwórnia muzyczna gwiazd disco-polo. Współpracuje z takimi zespołami jak Akcent (grupa Zenka Martyniuka), Milano, Boys czy Extazy.

Dlaczego w Michałowie powstanie akurat klasa disco-polo, a nie po prostu muzyczna, albo chociaż hip-hopowa czy rockowa? Po pierwsze, szkoła zaczęła upadać, więc było trzeba wymyślić coś oryginalnego. Po drugie i ważniejsze - Podlasie to kolebka disco-polo, tu się słucha takiej muzyki, a klasa ma być dla uczniów, którzy nie mają zainteresowań, za to lubują się w skocznych rytmach i śpiewaniu o bajkowej miłości oraz seksie.

Szkoła musi być wyjątkowa, prowadzić edukację w tym kierunku, w którym żadna inna placówka nie prowadzi, być atrakcyjna dla młodzieży. Zarazem nie może być to szkoła „sztuczna”, czyli musi wyrastać z Podlasia, z tego, w czym jesteśmy silni i z czym kojarzeni

- wyjaśnia burmistrz miasteczka.

Dokładne informacje na temat nowej klasy przekazane mają być mediom 20 lutego. Może tego dnia władze ogłoszą też zmianę nazwy szkoły? Proponujemy "Liceum Ogólnokształcące wieszcza Zenka Martyniuka".

Czytaj także