18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

!!!

Konferencja Niedzielskiego. Zmiana w walce z COVID-19

Emilia Waszczuk
30.11.2020  12:08
Minister Zdrowia ogłasza nowy program walki z COVID-19
Minister Zdrowia ogłasza nowy program walki z COVID-19 Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Ministerstwo Zdrowia wdraża program Domowej Opieki Medycznej dla pacjentów z COVID-19. Rząd roześle chorym pulsoksymetry.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwołał pilną konferencję prasową, w której poinformował o nowych zasadach walki z pandemią koronawirusa. Szef resortu zdrowia opowiedział o nowym "programie domowej opieki medycznej dla osób chorych na COVID-19".

Ministerstwo Zdrowia "w związku z rosnącą liczbą zakażeń" wdrożyło program zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjentów. Chorzy na COVID-19 będą w dużej mierze (całkiem jak dotychczas) leczeni w domach, zmieni się jednak sposób kontrolowania ich zdrowia.

Adam Niedzielski ogłasza program Domowej Opieki Medycznej

Dotąd tak naprawdę nikt nie sprawdzał, jak czują się chorzy w domach. Teraz ma się to zmienić. W tym celu Ministerstwo Zdrowia stworzyło kolejną aplikację na telefony, którą ma zainstalować sobie każdy pacjent z pozytywnym wynikiem testu. Ponadto pacjenci od Ministerstwa Zdrowia otrzymają pulsoksymetry.

Program Domowej Opieki Medycznej objąć ma wszystkich pacjentów z COVID-19, którzy ukończyli 55 lat - ci włączani będą do niego automatycznie. Osoby młodsze zobowiązane są do wypełnienia specjalnego formularza, a następnie - po rozmowie z lekarzem - będą poinformowani, czy kwalifikują się do programu.

Po co nowe rozwiązania? W Polsce z powodu COVID-19 umiera ogrom pacjentów. Jednym z czynników doprowadzających do śmierci jest nagły spadek saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem. Aby zapobiec nagłym śmierciom i dramatycznym sytuacjom, Ministerstwo Zdrowia kupi części pacjentów domowych pulsoksymetry, by ci samodzielnie kontrolowali tętno, temperaturę ciała, oraz poziom saturacji.

Nowy plan walki z koronawirusem

Co ważne, dokonane pomiary pacjent ma zapisywać w nowej aplikacji PulsoCare - i na tym jego rola się kończy. Dane z aplikacji monitorować będzie specjalny zespół lekarzy - to oni zdecydują, czy i kiedy wezwać karetkę do domu chorego, czy skierować go na zdalną konsultację z lekarzem. 

Kontrola nad stanem zdrowia pacjentów sprawowana ma być całodobowo. Pulsoksymetry do pacjentów dostarczyć ma Poczta Polska - każdy zakwalifikowany do programu pacjent ma otrzymać swój sprzęt w 24 godziny.

Przeczytaj więcej
Komentarze