18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mocne decyzje

Pilna konferencja! Paszporty covidowe i masowe SZCZEPIENIE DZIECI

01.06.2021  12:54
Pilna konferencja rządu PiS
Pilna konferencja rządu PiS Fot: Grzegorz Bukala/REPORTER

Pilna konferencja rządu kojarzy nam się bardzo negatywnie - zazwyczaj wiązała się bowiem z ogłoszeniem kolejnych obostrzeń. Czyżby teraz miało być inaczej, skoro kraj w końcu wychodzi z pandemii koronawirusa?

Jak się okazuje, aktualna konferencja dotyczyła głównie Narodowego Programu Szczepień. Szef KPRM Michał Dworczyk zaznaczył, że tempo szczepień utrzymuje się na zadowalającym poziomie. Być może już niedługo faktycznie uda nam się wygrać z pandemią.

Pilna konferencja rządu

Od 7 czerwca rozpocznie się możliwość szczepienia dzieci od 12 do 15 lat (jest to 2,5 miliona uczniów), dzieci będą szczepiły się w punktach szczepień populacyjnych i powszechnych. Przed wakacjami nie rozpoczną się szczepienia w szkołach - to dopiero czeka najmłodszych we wrześniu. Michał Dworczyk podkreślał, że takie rozwiązanie zostało ustalone na podstawie najnowszych badań i opinii specjalistów.

Minister edukacji Przemysław Czarnek zagwarantował, że przeprowadzona zostanie szeroka akcja informacyjna skierowana do dzieci, a do tego od września na terenie szkół możliwe będzie zorganizowanie punktów szczepień. Taka sprawa będzie zależna od chęci wyrażonej przez dyrekcję placówek.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił również, że Polska przystępuje właśnie dziś, 1 czerwca 2021 roku do systemu unijnych certyfikatów covidowych. Mają one na celu ułatwienie swobodnego przemieszczania się na terenie Unii Europejskiej. Polacy potocznie nazywają to "paszportami covidowymi".

Będzie można pobrać taki certyfikat z konta pacjenta w internecie. Osoby, które jeszcze nie korzystają z internetowych osiągnięć rządowych - będą mogły zdobyć certyfikat we wszystkich gabinetach medycznych. Formalny start certyfikatów covidowych w UE rozpocznie się 1 lipca 2021.