18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mroczne prognozy

Pilna konferencja premiera: przygotowuje nas na najgorsze?

Wojciech Kozicki
22.03.2021  11:53
Konferencja Morawieckiego i Niedzielskiego - przygotowują Polskę na czarny scenariusz?
Konferencja Morawieckiego i Niedzielskiego - przygotowują Polskę na czarny scenariusz? Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Pilna konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Podczas wizyty w szpitalu tymczasowym w Radomiu zaapelowali, by Polacy bardziej przestrzegali zasad bezpieczeństwa. Wiadomo również co dalej ze szczepionką od AstraZeneki.

Czy szczepionka na COVID-19 AstraZeneca jest bezpieczna? Kolejne kraje wstrzymują jej podawanie, media ujawniają kolejne zgony i powikłania po szczepieniu tym preparatem. Tymczasem premier Morawiecki potwierdził, że ta szczepionka będzie nadal podawana w Polsce, ponieważ pojawia się coraz więcej osób chętnych do przyjęcia tejże szczepionki. Polityk ma nadzieję, że uda się przyspieszyć tempo szczepień, a jako wzór traktuje Wielką Brytanię, gdzie w ten sposób udało się wyhamować przyrost zakażeń i zgonów.

Konferencja Morawieckiego i Niedzielskiego - przygotowują Polskę na czarny scenariusz?

Premier Morawiecki przyznał, że brytyjska mutacja koronawirusa staje się w Polsce dominująca, co oznacza wyższą zarażalność i podniesiony poziom śmiertelności. Zaapelował, by przestrzegać przepisów i wdrożonych przepisów, a także szczepić się przeciw koronawirusowi, bo to można nas uratować przed ekspansją epidemii. Podkreślił, że na przykładzie woj. warmińsko-mazurskiego widać, iż takie mocniejsze obostrzenia działają i ma nadzieję, że "tak będzie w całym kraju".  Ostrzegł też, że choruje coraz więcej osób młodych, więc nie powinny one lekceważyć zagrożenia.

Dzisiaj nie może być miejsca na jakiekolwiek spory, bo najważniejsze jest życie i zdrowie naszych obywateli. Brytyjska mutacja wirusa staje się wersją dominującą. Niestety oznacza to wyższą zarażalność i podniesiony poziom śmiertelności - powiedział Mateusz Morawiecki

Minister zdrowia Adam Niedzielski przypomniał, że w ciągu ostatniego tygodnia nastąpił gwałtowny przyrost liczby zakażeń. Zwrócił uwagę, że pandemia na duży wpływ na szpitale i infrastrukturę przeznaczoną do walki z koronawirusem. Jest obciążona jak podczas apogeum drugiej fali zakażeń. Zaapelował o odrzucenie sporów, by skupić się na walce z wirusem.

Ujawnił, że prawie 50% ognisk zachorowań wykrywanych jest w zakładach pracy. Zwrócił się do pracodawców i pracowników, by przechodzić na tryb pracy zdalnej i ograniczyć w ten sposób przyrostu zakażeń.

Najbliższe 2-3 tygodnie na pewno będą oznaczały przyrost zakażeń. Mam nadzieję, że obostrzenia pomogą zahamować ten wzrost. Wszystkie ręce na pokład, musimy się skoncentrować i w duchu dialogu wspólnie przejść przez tę sytuację – powiedział Niedzielski.

Czytaj także
Przeczytaj więcej