18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niedzielski ujawnia zmiany

Płatne szczepienie na COVID-19. "Wprowadzić element zapłaty"

Wojciech Kozicki
29.06.2021  11:30
Płatne szczepienie na COVID-19 w Polsce? Ministerstwo Zdrowia zapowiada ZMIANY
Płatne szczepienie na COVID-19 w Polsce? Ministerstwo Zdrowia zapowiada ZMIANY Fot: Artur Szczepanski/REPORTER/East News

Bezpłatne szczepienia przeciw COVID-19 wkrótce staną się tylko wspomnieniem? Minister zdrowia Adam Niedzielski po raz kolejny nieśmiało wspomina o planowanym wprowadzeniu opłat.  Czy ta decyzja rozwali narodowy program szczepień w pył?

Coś się szykuje, coś się kroi… wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że być może zostanie wprowadzona trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. Co więcej, ma być ona PŁATNA. Okazuje się, że szef resortu powoli wprowadza nas w rzeczywistość płatnego szczepienia, bo właśnie przekazał kolejne zaskakujące informacje.

Płatne szczepienie na COVID i system refundowany

W poniedziałek Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przy premierze zapewniła, że szczepionka na koronawirusa musi być darmowa, bo tak stanowi umowa unijna w tej sprawie. Niedzielski na powiedział, że na pewno „do końca września szczepienie przeciw COVID-19 będzie nieodpłatne”. Okazuje się jednak, że rząd znalazł sposób, jak obciążyć Polaków kosztami za szczepienie.

Możliwe jest natomiast wprowadzenie odpłatności za usługę, za wizytę lekarską czy samą czynność szczepienia. Rozmawiamy o tym, szukając pomysłów na przekonanie osób, które dalej nie chcą się szczepić. Część osób uważa, że zadziała to odwrotnie i już w ogóle nie będzie chętnych do szczepień. Niektórzy uważają natomiast, że jeżeli przy prawdopodobnych wzrostach zakażeń we wrześniu i październiku nadal będą osoby niechętne szczepieniom, to powinno się zakończyć akcję szczepień w obecnej formie i wprowadzić właśnie element zapłaty - powiedziała Magdalena Marczyńska.

Niedzielski zapewnia, że do 1 października zasady szczepień się nie zmienią, ale później może obowiązywać system refundacyjny. Przypomniał, że sama usługa szczepienia kosztuje 60 zł, bo tyle NFZ refunduje przychodniom za jego wykonanie.

To jest na razie bardzo luźna dyskusja, bardzo luźna przymiarka – uspokaja doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban w radiowej Trójce.

Czytaj także
Przeczytaj więcej