18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kościół zwolniony z opłaty

I hop nowy podatek. Chcą, by Polacy mieli mokro

Wojciech Kozicki
28.08.2020  17:11
Podatek od deszczu - PiS nie ma litości dla Polaków
Podatek od deszczu - PiS nie ma litości dla Polaków Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Jeszcze niedawno Andrzej Duda zapewniał, że nie podpisze się pod żadnym nowym podatkiem. Powinien porzucić karierę polityczną i wziąć się za pisanie bajek. Wczoraj podpisał ustawę o „opłacie cukrowej”, ale to nie koniec, bo nadciąga też podatek od deszczu. Politycy biorą się za wodę w kraju, ale chyba zapomnieli, że Polakom się nie przelewa...

Premier Mateusz Morawiecki spełnia marzenia Polaków. Skoro lubią niskie podatki, to daje im mnóstwo nowych niskich podatków. Od przyszłego roku będziemy płacić podatek od cukru, oczywiście dla naszego dobra i dla zdrowia. W ramach walki z suszą zapłacimy wkrótce również podatek od deszczu

Podatek od deszczu - na czym polega i ile wynosi opłata?

Podatek od deszczu to opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenu przez zabudowanie go. Jest naliczany od powierzchni obiektów, które uniemożliwiają ziemi wchłanianie wody deszczowej. Jak podaje jaslo.naszemiasto.pl, „najwięcej zapłacą właściciele nieruchomości, którzy nie mają urządzeń do gromadzenia wody”. Kościoły będą oczywiście zwolnione z tej daniny.

Do tej pory podatek od deszczu musieli płacić właściciele nieruchomości o powierzchni przekraczającej 3500 m kw., którzy wyłączyli z powierzchni biologicznie czynnej (zabudowali) więcej niż 70 proc. nieruchomości. Rząd chce jednak znacznie poszerzyć te ramy. Nowy  podatek deszczowy obejmie każdego właściciela nieruchomości o powierzchni większej niż 600 m kw., u którego istnieje albo powstanie zabudowa wyłączająca powyżej 50 proc. powierzchni biologicznie czynnej. Szacuje się, że nowy podatek obejmie 20-krotnie więcej nieruchomości niż dotychczasowy – informuje jaslo.naszemiasto.pl.

Od kiedy podatek od deszczu i ile wynosi?

Prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca zwraca uwagę, że są to przepisy dotyczące tak zwanego zmniejszenia naturalnej retencji na naszych działkach i „to nie jest żaden podatek deszczowy”. Zakłada, że przepisy zaczną obowiązywać już w przyszłym roku.

Takie przepisy już istniały w naszym porządku prawnym, tylko nieco inaczej działały. Dotyczyły większych powierzchni i inna była forma ich zbierania – uważa Daca. (tvn24.pl)

Projekt zakłada że „nowy podatek od deszczu” wyniesie średnio 1350 zł rocznie na gospodarstwo domowe. 75% zebranych pieniędzy zgarną Wody Polskie, a 25% zasili budżety lokalnych gmin. Każda gmina będzie musiała jednak wykorzystać 80% tych środków ma rozwój retencji deszczówki i wód opadowych.

Do tej pory tego typu opłaty zbierały gminy, więc to tam powinny być dokładne dane. Jeżeli ma pan działkę 1000 metrów kwadratowych i zabetonuje ją w 51%, np. wybuduje dom, garaż lub chodniki, to będzie pan zobowiązany do zapłacenia opłaty retencyjnej w wysokości  225 zł rocznie. Jeśli będzie pan łapał wodę opadową (30% opadów) na przykład do beczki, to opłata automatycznie spadnie do 25 zł rocznie.  – powiedział Daca. (money.wp.pl)

Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej wyniesie:

  • -1,50 zł rocznie za 1 metr kwadratowy obiektu budowlanego, w przypadku działek bez urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem,
  •  0,90 zł rocznie za 1 metr kwadratowy obiektu budowlanego, działka z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności do 10 procent odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem,
  •  0,45 zł rocznie za 1 metr kwadratowy obiektu budowlanego, działka z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności od 10 do 30 procent odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem.
Zagłosuj

Czy sędziowie i politycy powinni mieć immunitet?

Liczba głosów:

Zagłosuj

Czy wybory zostały sfałszowane?

Liczba głosów:

Czytaj także
Przeczytaj więcej