18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bronią ich ochroniarze

Komedia na pogrzebie w Poznaniu. Księża uciekli z trumną

Emilia Waszczuk
18.11.2019  09:41
Komedia na pogrzebie w Poznaniu. Księża uciekli z trumną
Komedia na pogrzebie w Poznaniu. Księża uciekli z trumną Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Arcybiskup Juliusz Paetz zmarł 15 listopada. Skompromitowany arcybiskup miał 84 lata. Mimo skandali i kar nałożonych na duchownego przez Watykan, pogrzeb zaplanowano w poznańskiej katedrze.

Juliusz Paetz okrył się niesławą, gdy na jaw wyszło, że przez lata molestował młodych kleryków z seminarium w Poznaniu. Przełożeni nałożyli na niego liczne kary - w tym zakaz udzielania części sakramentów oraz odprawiania i uczestnictwa w uroczystościach kościelnych. Paetz nic sobie z tego jednak nie robił i ciągle utrzymywał, że jest niewinny. Nigdy nie stanął też przed sądem.

Po śmierci duchownego poznańska kuria utrzymywała w tajemnicy datę i dokładne miejsce pochówku. W końcu jednak plany księży ujrzały światło dzienne - chcieli pochować Paetza w katedrze w Poznaniu.

Pogrzeb, ochrona i ucieczka

Od rana w poniedziałek w katedrze w Ostrowie Tumskim rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe księdza. Co ciekawe, nikt nie miał prawa wejść do środka - w drzwiach stali ochroniarze, którzy blokowali wejście nie tylko dla mediów, ale i dla wiernych. Zainteresowanych informowali, że uroczystość ma charakter prywatny, a żeby wejść do świątyni, trzeba mieć specjalną przepustkę

Teraz okazuje się, że skompromitowany arcybiskup problemy ma nawet po śmierci, w dniu pogrzebu.  Polacy, pod przewodnictwem części księży, podpisują petycję i apelują, by nie chować go w katedrze, bo - jak zaznaczył poznański senator PO Marcin Bosacki. "byłoby to hańbą".

I zdaje się, że księża z poznania trochę się przestraszyli, bo nagle... z pogrzebu uciekli. Tuż przed godziną 9 przed katedrą w Ostrowie Tumskim pojawił się karawan. Chwilę później ze świątyni wyszli pospiesznie księża z trumną i odprawiającym pogrzeb metropolitą poznańskim abp. Stanisław Gądeckim. Wszyscy oddalili się w kierunku cmentarza parafialnego św. Antoniego Padewskiego na Starołęce.

Czytaj także
Przeczytaj więcej