18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pogrzeby coraz droższe

Nadchodzi rewolucja branży pogrzebowej? Konieczne są zmiany

Bartłomiej Ciepielewski
30.12.2020  19:11
Polacy przekonają się do kremacji?
Polacy przekonają się do kremacji? Fot: BM-W/Shutterstock

Większość Polaków nadal sprzeciwia się kremacji. Niedługo zmiana podejścia będzie konieczna, gdyż ceny pochówków rosną w zastraszającym tempie.

Kremacji poddawany jest zaledwie co czwarty Polak. Jest to jeden z najniższych wyników w całej Europie. Tradycja jak na razie wygrywa, lecz kłopotów związanych z pochówkiem będzie coraz więcej.

Na polskich cmentarzach powoli brakuje miejsc, a ceny pogrzebu zastraszająco szybują w górę. Kolejnym utrudnieniem są protesty mieszkańców, którzy nie chcą mogił w bliskim sąsiedztwie miast.

Kremacja zyska popularność w Polsce?

W największych miastach kremacja jest coraz częściej wybieraną formą pochówku. Żałobników przekonuje między innymi o wiele niższy koszt organizacji pogrzebu.

Koszt kremacji wynosi od 450 do 1000 zł, natomiast trumny kremacyjnej około 600 zł. Ostatnim wydatkiem jest urna, która średnio kosztuje nie więcej niż 200 zł.

Doliczając cenę transportu, wydatki nie przekroczą sumy 2000 zł. Wybierając tradycyjną formę pogrzebu, za taką sumę nie kupimy nawet wieka do trumny.

Kremacji nie sprzeciwia się także Kościół, który zaleca podtrzymanie tradycji grzebania ciał, lecz dopuszcza pochówek w formie kremacji. Polacy w końcu zmienią zdanie?

Czytaj także
Przeczytaj więcej