18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

druzgocący sondaż

Kościół nad przepaścią. TO KONIEC RZĄDÓW KLERU W POLSCE?

Emilia Waszczuk
16.11.2020  13:33
Kościół nad przepaścią. Druzgocący sondaż
Kościół nad przepaścią. Druzgocący sondaż Fot: Jakub Kaminski/East News

Potęga kościoła katolickiego upada, a Polska kroczy w kierunku bycia państwem świeckim? Nowe badanie nie daje złudzeń - księża mają poważny problem.

Idzie nowe, świeckie - wynika z najnowszego sondażu, przeprowadzonego przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Pracownia sprawdziła, jaki jest stosunek Polaków do kościoła katolickiego. Wyniki badania powinny podnieść wielki alarm w episkopacie.

Okazuje się, że pozytywnie kościół ocenia dziś zaledwie 35 procent badanych. Zdecydowanie negatywnie na kościół i poczynania księży patrzy 32 procent ankietowanych, a 31 ocenia je neutralnie.

Kościół katolicki nad przepaścią? Młodzi odchodzą

Wyniki wydają się być wyrównane, jednak gdy spojrzymy na opinie ludzi młodych dużo się zmienia. Polacy w wieku 18-29 lat coraz mocniej oddalają się od kościoła. Pozytywnie ocenia go dziś zaledwie 9 procent badanych. Aż 47 procent ocenia kler i kościół negatywnie, a 44 neutralnie.

To dzwonek alarmowy, który powinien wywołać poważną dyskusję na temat tego, w jakim kierunku Kościół w Polsce powinien iść. Ta debata nie może odbywać się tylko między biskupami, ale muszą w nią zostać włączeni świeccy. Jesteśmy na zakręcie historii

- skomentował wyniki sondażu Marcin Przeciszewski, szef Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Kościół w Polsce upadnie przez pedofilię?

Czy polski episkopat weźmie sobie do serca nastroje społeczne? A może dalej brnąć będzie w nawoływanie do nienawiści, ukrywanie przestępców we własnych szeregach i politykę prorządową? Wszystko wskazuje na to, że ich upór może przynieść mocny odwrót od instytucji.

O tym, jak bardzo źle może wyglądać już za chwilę sytuacja kościoła katolickiego, świadczy choćby postać kardynała Stanisława Dziwisza. W ostatnich dniach potwierdzono, że duchowny latami krył swoich kolegów pedofilów. Okazało się także,  że o pedofilii księży wiedział papież Jan Paweł II, a mimo to pozwalał przestępcom w sutannach pracować i piąć się po szczeblach księżowskiej kariery.

Teraz IBRiS spytał w swym badaniu o stosunek do kard. Dziwisza. Byłą legendę i wiernego druha "świętego" papieża Polaka, pozytywnie ocenia dziś zaledwie 20 procent badanych. Zdecydowanie źle myśli o nim aż 58 procent pytanych. 22 proc. ma do kardynała stosunek neutralny.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze