18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To koniec szczepień?

Polacy nie chcą szczepić dzieci. Boją się kilku kwestii

21.05.2021  09:03
Polacy nie chcą szczepić dzieci
Polacy nie chcą szczepić dzieci Fot: Yuganov Konstantin/Shutterstock

Polscy rodzice nie zamierzają szczepić swoich dzieci przeciw COVID-19. Do głównych przyczyn tej decyzji zalicza się obawę przed skutkami ubocznymi oraz brakiem bezpieczeństwa szczepionki.

Psycholog dr Marta Malesza w rozmowie z "Wyborczą" poinformowała, że jedynie 18 proc. rodziców chce zaszczepić swoje dzieci przeciw COVID-19. Wśród przeciwników "kłucia" dominują osoby, które boją się skutków ubocznych oraz nie mają pewności czy preparat jest skuteczny i bezpieczny.

Pamiętajmy też, że usługi medyczne przestawiły się na wizyty wyłącznie online, które mogą być mniej skuteczne w przekonywaniu do szczepień. Dlatego tak ważne jest, aby osoby zajmujące się zdrowiem czy polityką zdrowotną zapewniały równy dostęp do osobistych wizyt lekarskich, niezależnie od statusu społecznego i ekonomicznego - poinformowała psycholog.

Od 17 maja rejestracji na szczepienia za zgodą rodziców mogą dokonywać dzieci w wieku 16 i 17 lat. Jednak jak na razie chętnych jest niewiele.

Polacy boją się szczepionek

Dr Marta Malesza przyznaje, że osoby niezdecydowane, czyli 27 proc. ankietowanych są stale otwarte na argumenty, pozwalające nakłonić do szczepień. Wymagają one jednak fachowej porady, której polska służba zdrowia często nie jest w stanie zapewnić.

Wahają się, czy powinni zaszczepić swoje dziecko, i starają się dowiedzieć możliwie jak najwięcej na temat ewentualnych działań niepożądanych. Pozostają niepewni, jaką decyzję w sprawie szczepień powinni podjąć, ale są skłonni zadawać pytania i prowadzić dyskusję na ten temat. Nie powinno nas to zniechęcać do edukowania na temat korzyści płynących ze szczepień - informuje ekspert.

Obecnie Narodowy Program Szczepień nie wypada najlepiej. Jak informuje wp.pl, na przyjęcie preparatu przeciw COVID-19 zapisało się zaledwie 13,9 miliona chętnych z prawie 35 milionów obywateli.

Czytaj także
Przeczytaj więcej