18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sondaż zabójczy dla Kościoła

Polacy przejrzeli na oczy? KONIEC Z PRZYWILEJAMI DLA KLERU

Emilia Waszczuk
07.06.2022  08:33
Koniec przywilejów dla Kościoła w Polsce?
Koniec przywilejów dla Kościoła w Polsce? Fot: Jan Graczyński/East News

Polacy chcą równości - przynajmniej względem księży. Zdecydowana większość obywateli opowiada się za likwidacją przywilejów finansowych dla Kościoła.

W Polsce następuje gwałtowna laicyzacja? A może po prostu ludzie mają dość przywilejów dla Kościoła, gdy w kraju nie dzieje się dobrze? Dojrzeliśmy do żądania od państwa sprawiedliwości? Na to wygląda.

Pracownia IBRIS na zlecenie Radia ZET sprawdziła, co Polacy myślą o finansowaniu Kościoła przez państwo. Wyniki badania zdecydowanie nie spodobają się księżom. I powinny dać do myślenia politykom.

Polacy chcą zmian w relacjach państwo-kościół

Jak wynika z badania, zaledwie 23 procent Polaków twierdzi, że należy utrzymać panujące dziś przywileje podatkowe dla Kościoła. W opozycji jest zdecydowana większość - aż 70 procent badanych chce likwidacji specjalnego traktowania duchownych.

W tym samym badaniu aż 66 procent respondentów oznajmiła, że chce, by państwo zaprzestało finansowania Kościoła. Przeciwnego zdania jest 26 procent ankietowanych.

Lekcje religii dzielą Polaków

Jednocześnie Polacy nie mogą się zdecydować, czy Polska to kraj katolicki i powinna pozostać poobwieszana krzyżykami i innymi religijnymi emblematami, czy nie. 54 procent badanych twierdzi bowiem, że symbole religijne powinny pozostać w miejscach publicznych. Ich usunięcia chce 41 procent badanych.

Podobnie ma się sprawa nauczania religii w szkołach. Lekcji tych nie chce niemal połowa Polaków - dokładnie 44 procent badanych. Równo połowa ankietowanych opowiedziała się za dalszym nauczaniem katechezy w placówkach edukacyjnych.