18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Prace postępują

Polacy tworzą tanią szczepionkę przeciw COVID-19

Bartłomiej Ciepielewski
04.02.2021  16:27
Powstaje polska szczepionka przeciw COVID-19
Powstaje polska szczepionka przeciw COVID-19 Fot: Marcin Bruniecki/REPORTER

Trwają zaawansowane prace nad wyprodukowaniem polskiej szczepionki przeciw COVID-19. Za kilka miesięcy planowane jest rozpoczęcie prób klinicznych. Jedyną przeszkodą może być brak środków finansowych na kontynuowanie prac.

Polscy naukowcy pracują nad szczepionką przeciw COVID-19. Jak zaznacza Tomasz Ciach, profesor Zakładu Biotechnologii na Politechnice Warszawskiej, wprowadzenie produktu na rynek może zależeć od tego, czy badacze zdobędą odpowiednią ilość środków finansowych.

Na razie jesteśmy finansowani przez Politechnikę Warszawską. Poszukujemy funduszy na dokończenie badań. To nie są bardzo duże pieniądze. Duże kwoty rozpoczną się wtedy, kiedy będziemy występowali o pozwolenie na próby kliniczne - poinformował profesor.

Jeśli wszystkie etapy produkcji zakończą się sukcesem, preparat może być najtańszy spośród wszystkich dostępnych na rynku szczepionek. Szacuje się, że pojedyncza dawka będzie kosztowała poniżej 1 euro.

Polska szczepionka niebawem trafi na rynek?

Dużą przeszkodą w produkcji tego typu preparatów jest niedobór funduszy. Jeśli jednak uda znaleźć się odpowiednią ilość sponsorów, to etap prób klinicznych będzie rozpoczęty za maksymalnie sześć miesięcy.

O wiele szybciej w kraju wytwarzane będą szczepionki zagranicznych korporacji. Prawdopodobnie już jesienią polska fabryka Polfy Tarchomin rozpocznie produkcję jednego z preparatów.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze