18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"to będzie szybka akcja"

Polacy wracają z Wuhan, co z kwarantanną?

Emilia Waszczuk
31.01.2020  21:29
Polacy wracają z Wuhan, co z kwarantanną?
Polacy wracają z Wuhan, co z kwarantanną? Fot: CHINATOPIX/Associated Press/East News

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował, że uwięzieni w Wuhan Polacy zostaną ewakuowani i wrócą do Polski w przyszłym tygodniu. "To będzie szybka akcja" - zapewnia. Co z badaniami i kwarantanną?

Polska nie boi się koronawirusa. Choć śmiertelny wirus z Chin dopadł w ciągu miesiąca więcej osób, niż SARS w 2002 roku przez cały okres epidemii, Polska zdaje się bagatelizować sprawę. Nasza służba zdrowia kuleje nawet w kwestii podstawowej opieki medycznej, ale władze twierdzą, że jesteśmy świetnie przygotowani na 2019-nCoV.

W epicentrum epidemii uwięzionych jest około 30 Polaków. Kilka dni temu pojawiły się informacje, że część z nich ani myśli przechodzić przed powrotem do kraju kwarantanny. Zdaje się, że ta nie będzie konieczna. Ministerstwo Zdrowia zapowiada "szybką akcję".

Ewakuacja Polaków z Wuhan

Polacy z Wuhan ewakuowani będą już w następnym tygodniu. Polsce pomóc ma Unia Europejska. Nasi obywatele przylecą najpierw do Francji, tam czeka ich przesiadka do Warszawy.

Zaręczam, że do połowy przyszłego tygodnia wszyscy obywatele polscy, którzy się zgłosili, to jest około 30 osób, będą już w naszym kraju, będą pod opieką polskich lekarzy

- powiedział w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

To będzie dosyć szybka akcja - dodał.

Czy Polacy z Wuhan zostaną od razu przetransportowani do szpitala i poddani kwarantannie? O tym rzecznik resortu zdrowia nie wspomniał. Więcej światła na sprawę rzucił w TVN24 minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

To zależy, w tej chwili mamy już w Polsce zestawy do badania obecności wirusa korona i również obecności tego wirusa, tego szczepu, który jest w Wuhan. W związku z tym można sprawdzić, pomimo że ktoś nie ma objawów, to możemy sprawdzić, czy wirus u niego jest obecny

- powiedział minister, pytany o badania i kwarantannę.

Wszyscy Polacy ewakuowani z Wuhan mają być przewiezieni do jednego ośrodka i tam zbadani - wyniki mają być znane już w 48 godzin. Czy jednak zostaną odizolowani na ten czas od społeczeństwa? Nie wiadomo.

Zobaczymy, jak się czują, chcemy popatrzeć normalnie jak lekarz, czy pacjent jest zdrowy, czy ma objawy: czy ma temperaturę, czy ma kaszel, zrobić zdjęcie płuc, plus to badanie genetyczne. Po wynikach tych badań będziemy decydowali co dalej

- mówił Szumowski.

Objawy koronawirusa - co zrobić?

Wcześniej w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz radził, co zrobić, jeśli będziemy podejrzewać u siebie koronawirusa.

Jeżeli nie byliśmy w Chinach i nie mieliśmy kontaktu z kimś, kto był w ostatnim czasie w Chinach, nie idźmy do szpitala na oddział zakaźny. Idźmy do zwykłego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, bo prawdopodobnie mamy grypę albo jesteśmy przeziębieni. Grypy też lekceważyć nie możemy - powiedział.

Jeżeli byliśmy w Chinach i nic nam nie dolega, też nie idźmy do szpitala. Jeżeli natomiast byliśmy w Chinach, mamy objawy, możemy wezwać karetkę, na pewno w kontakcie z nami będzie sanepid, możemy udać się bezpośrednio na oddział zakaźny, tam lekarz pobierze od nas próbkę z nosa i z gardła. Ona zostanie szybko przekazana na testy, które mogą szybko wykluczyć, czy jest wirus - poinstruował.

Przeczytaj więcej
Komentarze