18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szokujące dane

Polacy zmienili zdanie. Chcą się szczepić przeciw COVID-19

Bartłomiej Ciepielewski
11.01.2021  12:28
Polacy chcą się szczepić
Polacy chcą się szczepić Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Lawinowo rośnie liczba Polaków, którzy chcą przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19. Od listopada liczba osób planujących szczepienie wzrosła o 25 pkt proc. Co tak drastycznie wpłynęło na zmianę zdania?

Najnowszy sondaż United Surveys dostarczył zaskakujących informacji. Wśród Polaków zmienia się podejście dotyczące szczepień przeciwko koronawirusowi. Cztery na pięć osób powyżej 70. roku życia, chce przyjąć szczepionkę.

Według sondażu chętnych na przyjęcie preparatu jest 68 proc. ankietowanych, czyli o 25 pkt proc. więcej niż w listopadzie.

Na szczepionce najbardziej zależy osobom starszym. W grupie wiekowej 60-69 lat odpowiedź "tak" i "raczej tak" wybrało 81 proc. badanych. Równie wysoki, 76-procentowy wynik odnotowały osoby powyżej 70. roku życia. Znacząco spadła też liczba antyszczepionkowców. Niechęć w stosunku do szczepień deklaruje 28,1 proc. ankietowanych.

Niestety przy obecnym tempie szczepień, chętni będą musieli poczekać na swoją kolejkę nawet kilka lat. Rządowe deklaracje zaszczepienia w tym roku większości obywateli, na razie wydają się zupełnie nierealne.

Polacy chcą się szczepić

Obserwatorzy starają się ustalić przyczyny tak gwałtownej zmiany podejścia Polaków do szczepień. Jednym z głównych powodów jest rozpoczęcie akcji szczepionkowej w Polsce i za granicą.

Paradoksalnie duży wpływ na sytuację mogła mieć "afera celebrycka" w wyniku której znane i bogate osoby przyjęły szczepionkę poza kolejnością. Dzięki tej sytuacji zadziałał tak zwany efekt niedostępności. Osoby wahające się postrzegły nowy preparat jako rzadkie i luksusowe dobro.

Przeczytaj więcej
Komentarze