18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będą strzelać jak do kaczek?

Policja użyje broni na protestach? Kupili milion sztuk amunicji

Bartłomiej Ciepielewski
14.12.2020  09:21
Policja stłumi protesty bronią?
Policja stłumi protesty bronią? Fot: Jakub Kaminski/East News

Ostatnie protesty potwierdzają, że policja przestaje patyczkować się z obywatelami. Coraz brutalniejsze incydenty zaczynają budzić niepokój. Według najnowszych informacji Komenda Główna Policji planuje zaopatrzyć się w ogromne zapasy amunicji.

Do policji trafi niedługo około 1,2 miliona sztuk amunicji, z czego 800 tysięcy to gumowe naboje do strzelb gładkolufowych. Nowe zakupy mają posłużyć do szkoleń oraz tłumienia zamieszek.

Broń gładkolufowa to taka, która ma być skuteczna na odległość co najmniej 50 metrów. Takie zakupy kojarzą się nieprzyjemnie w dzisiejszych czasach, ale policja nie ma możliwości ich pomijania. Dobrze byłoby, gdyby amunicji używała jedynie do walki z chuliganami, którzy niszczą samochody czy budynki, a nie przeciwko protestującym - stwierdził były antyterrorysta, Jerzy Dziewulski.

Ostatnio większe zakupy amunicji Komenda Główna Policji zrealizowała w zeszłym roku. Uzupełniono wtedy 800 tysięcy sztuk pocisków.

Policja stłumi protesty bronią?

Jak podkreśla szef ochrony prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, zakup może mieć związek z ostatnimi protestami antyrządowymi. Funkcjonariusze będą strzelać do obywateli jak do kaczek?

Wielu ekspertów ostrzega, że jest to zły moment na takie zakupy. Po ostatnich protestach policja musi tłumaczyć się z nadużywania siły. Niefortunny wypadek z bronią gładkolufową wydarzył się podczas Marszu Niepodległości. Jeden z fotoreporterów został postrzelony z bliskiej odległości w twarz bronią gładkolufową.

Czytaj także
Przeczytaj więcej