Kto by pomyślał?!

Polska będzie "strefą wolności LGBTIQ". Politycy podjęli decyzję

04.03.2021  19:06
Polska stanie się tolerancyjna?
Polska stanie się tolerancyjna? Fot: Beata Zawrzel/REPORTER

Większość europosłów zgodnie stwierdziła, że LGBT to nie ideologia, a ludzie. W odpowiedzi na powstające w Polsce "strefy wolne od LGBT" Parlament Europejski wprowadzi "strefę wolności LGBTIQ" na terenie całej unii. Polski rząd rwie sobie włosy z głowy.

Przyjęty przez UE projekt zakłada, że na terenie całej Unii Europejskiej ogłoszona zostaje strefa wolności dla wszystkich mniejszości seksualnych. Zdaniem deputowanych "prawo do równego traktowania i niedyskryminacji jest prawem podstawowym, zapisanym w traktatach EU i Karcie (Praw Podstawowych) i powinno być w pełni przestrzegane".

Polska trafi do „Strefy Wolności LGBTIQ”

Wstęp do rezolucji zawiera apel do KE o użycie wszelkich dostępnych środków, aby zapewnić przestrzeganie przepisu zakazującego dyskryminacji.

Sporą część dokumentu poświęcono sytuacji w Polsce. Deputowani podkreślają, że w naszym kraju niepokojąco rośnie zjawisko nienawiści i dyskryminacji osób LGBT. Jak podkreślają, przyczynia się do tego między innymi prezydent wraz z polskim rządem.

Mowa nienawiści władz publicznych legitymizuje i dodatkowo wzmacnia klimat nietolerancji i dyskryminacji wobec osób LGBTIQ. (...) Nie powinni oni angażować się w mowę nienawiści ani dyskurs stygmatyzujący osoby LGBTIQ, a także powinni stanowczo potępiać i przeciwdziałać takim narracjom i stygmatyzacji, w tym również wtedy, gdy są wyrażane przez strony prywatne - napisano w rezolucji.

Pod projektem podpisało się pięć frakcji Parlamentu Europejskiego. Oznacza to, że ustawa zostanie niebawem przyjęta. Pomysłu nie poparły frakcje Tożsamości i Demokracji, a także Europejskich Konserwatystów.

Czytaj także