18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Grozi nam wojna z Rosją

Polska da broń Ukrainie? Duda negocjował

24.01.2022  10:56
Polska włączy się w wojnę z Rosją? Duda prowadził negocjacje
Polska włączy się w wojnę z Rosją? Duda prowadził negocjacje Fot: MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/East News

Wojna Rosji z Ukrainą wisi na włosku, a Polska nie pozostanie w tym konflikcie neutralna. Joe Biden potwierdził, że zostaniemy wykorzystani przez wojska amerykańskie, a teraz polski rząd rozważa dostawy broni na Ukrainę. Czy prezydent Putin uzna nas za zagrożenie i cel do wyeliminowania?

Inwazja Rosji na Ukrainę może nastąpić lada moment, a administracja USA zaleciła już ewakuację rodzin dyplomatów. Jeśli wybuchnie wojna w Europie, Polska nie pozostanie neutralna. Prezydent Biden zapowiedział, że wyśle do Polski tysiące żołnierzy, a do tego polski rząd rozważa wsparcie militarne Ukrainy. Czy czeka nas wojna z Rosją?

Polska planuje dostawy broni na Ukrainę. Co wynegocjował Duda?

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch w poniedziałkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" powiedział, że Ukraińcy nie oczekują, że dostaną wsparcie w postaci zagranicznych żołnierzy. Zadeklarował jasno, że Wojsko Polskie nie będzie wspierało Ukrainy. Polska rozważa jednak „działania pomocowe w ramach tzw. koalicji chętnych na forum NATO”.

Szef BBN zwrócił uwagę, że Ukraińcy przede wszystkim potrzebują uzbrojenia. Przyznał, że trwają obecnie rozmowy dotyczącej tej formy wsparcia Ukraińców. Podkreślił, że jak na razie współpraca Polski z Ukrainą obejmuje jednak wyłącznie misje treningowe, gdzie współdziałamy m.in. ze Stanami Zjednoczonymi i z Kanadą. Nie chciał ujawnić ilu polskich żołnierzy jest obecnie na Ukrainie.

Pomagamy w wymiarze politycznym, bilateralnie, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. Kwestia wsparcia była przedmiotem dwudniowych konsultacji prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełeńskiego, które odbyły się przed weekendem w Wiśle. Pomagamy w wymiarze politycznym, bilateralnie, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskie – poinformował szef BBN. (Dziennik Gazeta Prawna)