18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Odważna deklaracja

Wielki triumf Macierewicza. Podał lokalizację elektrowni jądrowej

Bartłomiej Ciepielewski
03.12.2020  14:42
Antoni Macierewicz wie najlepiej
Antoni Macierewicz wie najlepiej Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER

Zmagania z budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce trwają od lat. Powolne wygasanie kopalni węglowych zmusza Polaków do przejścia na atom. Antoni Macierewicz zadeklarował, że zna już lokalizację pierwszego obiektu.

Były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz ogłosił na Twitterze, że zna lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej. Zdaniem polityka powstanie ona w Bełchatowie.

Dzięki naszym staraniom rząd podjął uchwałę, że do 2043 powstanie bełchatowska elektrownia jądrowa, która zapewni stabilność w regionie i zatrudnienie. Słowa uznania dla ministra Piotra Naimskiego za jego rolę w tym projekcie - napisał na Twitterze poseł PiS.

Były minister nie chce udzielać dodatkowych informacji na ten temat. Jak ustalił portal Onet.pl, w rzeczywistości może to być jedynie akcja promocyjna byłego ministra. Spośród wytypowanych lokalizacji, najbardziej prawdopodobne miejsca budowy ulokowane są nad morzem.

Ministerstwo Klimatu poinformowało, że decyzja o budowie pierwszej elektrowni zapadnie dopiero w 2022 roku, a drugiej, 6 lat później. Resort dodaje jednak, że Bełchatów jest brany pod uwagę ze względu na rozwiniętą infrastrukturę i przemysł. Przemawia za tym także fakt wygaszania znajdującej się tam, największej na świecie, elektrowni zasilanej węglem brunatnym. Zwolnieni górnicy mogliby przebranżowić się na potrzeby nowego zakładu.

Polacy chcą elektrowni jądrowej

Tegoroczny sondaż, przeprowadzony przez IMAS International, dowodzi, że Polacy chcą elektrowni atomowej w Polsce. Najwięcej ankietowanych, bo aż 57 procent, zadeklarowało, że elektrownia atomowa jest potrzebna. Przeciwnego zdania było zaledwie 23 procent badanych, natomiast pozostali respondenci nie mają na ten temat zdania. Badanie przeprowadzono na próbie 2028 Polaków.

Czytaj także
Przeczytaj więcej