18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

sprytnie

Ważna decyzja rządu! Tak uratują Polaków przed koronawirusem?

Emilia Waszczuk
11.08.2020  17:44
Polska kupi szczepionki na koronawirusa?
Polska kupi szczepionki na koronawirusa? Fot: Jakub Kaminski/East News

Polska przystąpi do unijnego porozumienia w sprawie szczepionki przeciw SARS-COV-2. To szansa na szybką szczepionkę dla Polaków.

Komisja Europejska negocjuje z kolejnymi firmami i próbuje w jak najkorzystniejszej cenie załatwić państwom członkowskim Unii Europejskiej dostęp do szczepionek na koronawirusa. Choć jak na razie nikt poza Rosją nie ogłosił jeszcze sukcesu w opracowywaniu szczepionki (ma być dostępna najwcześniej zimą) już rozpoczęto planowanie zakupów. Pod koniec lipca KE udało się porozumieć z jedną z firm opracowujących szczepionkę. W ramach kontraktu z Sanofi Unia miałaby zakupić 300 milionów dawek.

Polska chce szczepionek

Teraz polski rząd zdecydował o przystąpieniu do unijnego planu, a Ministerstwo Zdrowia zajmie się opracowaniem specjalnego projektu w tej sprawie. Komisja Europejska wynegocjuje szczepionki i sfinansuje badania oraz produkcję. Póki środek do Polski nie trafi, nie będziemy musieli za niego płacić. Koszty poniesiemy, dopiero gdy specyfik zostanie opatentowany.

Dzięki przystąpieniu do unijnego projektu Polacy będą mogli spać spokojniej - gdy KE wynegocjuje szczepionki, Polska szybciej dostanie swój przydział. Inaczej sami musielibyśmy szukać producenta i ustawić się w kolejce do zakupów. 

Przeczytaj więcej
Komentarze