18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polacy rozsmakowali się w tym preparacie

Polska kupi używane szczepionki. Inni je wycofali!

Wojciech Kozicki
05.05.2021  18:07
Polska chce kupić szczepionki na COVID-19, które Dania uznała za niebezpieczne
Polska chce kupić szczepionki na COVID-19, które Dania uznała za niebezpieczne Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Skąd Polska weźmie brakujące szczepionki na COVID-19, gdy dostawy są opóźnione i zmniejszone? Prawdopodobnie skorzystamy z „używanych szczepionek” i premier Morawiecki odkupi od Danii niewykorzystane szczepionki firmy Johnson&Johnson. Czy duńskie dawki stanowią zagrożenie dla zdrowia Polaków?

Dania mówi „dość” i rezygnuje ze szczepionek Johnson&Johnson w związku z przypadkami zakrzepów potencjalnie związanymi z podaniem preparatu. Co zrobić z dawkami, które zostały już zakupione? Polski rząd chce odkupić dawki niewykorzystane przez Duńczyków i to może się udać. Polacy wręcz rozsmakowali się w szczepionce Johnson & Johnson, bo w majówkę podczas akcji "Zaszczep się na majówkę" skorzystało z niej ponad 41 tys. osób.

Polska odkupi szczepionki na COVID-19, których Dania się boi

Jak podaje Polsat News, premier Mateusz Morawiecki napisał list do premier Danii Mette Frederiksen, w którym złożył propozycję odkupienia niewykorzystanych przez Danię szczepionek firmy Johnson&Johnson. Polski polityk zadeklarował, że "gdyby Dania zdecydowała się na odsprzedaż części swoich zapasów, Polska jest gotowa odkupić te szczepionki". Warto jednak zapytać co w takim razie z deklaracją polskiego rządu, który chciał oddać szczepionki Ukrainie?

Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdza, że Polska wysłała list do duńskiego rządu. Co więcej, polski rząd interesuje także odkupienie szczepionek AstraZeneca. Na razie nie ma odpowiedzi ze strony duńskiego rządu. 

Władze Danii podjęły decyzję o wykluczeniu preparatu Johnson&Johnson z programu szczepień przeciwko Covid-19. To już drugi wykluczony przez Kopenhagę środek, po szczepionce AstraZeneca – podaje rmf24.pl.

Czytaj także
Przeczytaj więcej