Najcięższe przypadki do Polski?

Polska przyjmie chorych na covid z innych krajów

Wojciech Kozicki
09.03.2021  17:00
Polska przyjmie chorych na covid z innych krajów
Polska przyjmie chorych na covid z innych krajów Fot: Mateusz Grochocki/East News

Koronawirus w Czechach przerósł możliwości systemu ochrony zdrowia. Polska zgodziła się przyjąć czeskich zakażonych, a pierwszy pacjent trafił właśnie do naszego kraju. Czy polska służba zdrowia jest na to gotowa?

Niedawno zapowiadano, że Słowacja przyśle Polsce swoich chorych na COVID-19 wymagających leczenia na oddziałach intensywnej terapii. Wynika to z uruchomienia przez Słowaków Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności, w ramach którego zaoferowano Bratysławie pomoc Polski, Austrii i ewentualnie Węgier. Na tym jednak nie koniec, bo będą trafiać do nas także zakażeni z Czech.

Zakażeni covid Czesi i Słowacy leczeni w Polsce

Jak podaje RMF FM, Czesi nie radzą sobie z trzecią falą pandemii koronawirusa, tamtejsze szpitale się przepełnione, więc zamierzają przysłać nam niewielką grupę chorych na koronawirusa. Potwierdzono, że pierwsza chora na Covid-19 trafiła już z Czech do szpitala w Raciborzu. Jeśli sytuacja epidemiczna w Czechach pogorszy się, możliwe, że przyjmiemy większą grupę zakażonych.

Czesi aktywowali mechanizm pomocy międzynarodowej, prosząc o wsparcie Polskę, Szwajcarię i Niemcy. W naszym kraju leczeniem Czechów ma zajmować się szpital w Raciborzu w Śląskiem. Podano również pierwsze informacje o zakażonej Czeszce, która już trafiła do Polski.

Wcześniej kobieta była leczona w szpitalu w Uściu nad Orlicą w kraju Pardubickim. Samorząd tego regionu ogłosił tydzień temu - jako pierwszy w Czechach - że z powodu przeciążenia przypadkami Covid-19 jego system opieki medycznej stał się niewydolny – informuje RMF FM.

A może w zamian wysłalibyśmy gdzieś polskich polityków? Najlepiej daleko i z biletem w jedną stronę...

Czytaj także