18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Padają kolejne deklaracje

Polska przyjmie uchodźców z Afganistanu? Dobre wieści dla kobiet

18.08.2021  13:41
Mieszkańcy Afganistanu uciekają przed talibami. Czy Polska udzieli pomocy uchodźcom?
Mieszkańcy Afganistanu uciekają przed talibami. Czy Polska udzieli pomocy uchodźcom? Fot: IMAX/SIPA/East News - zdjęcie ilustracyjne

Talibowie w Afganistanie przejęli władzę, zaczynają się mordy i prześladowania ludności. Tymczasem kolejne kraje europejskie deklarują chęć przyjęcia uchodźców z Afganistanu, padły nawet konkretne liczby i zobowiązania. Czy Polska również zdecyduje się pomóc afgańskim uchodźcom?

Uchodźcy z Afganistanu trafią do Europy. Wielka Brytania oficjalnie zadeklarowała, że może przyjąć nawet 20 tysięcy osób. Macedonia Północna jest gotowa zaopiekować się 450 osobami. Afgańskim uchodźcom chcą pomóc także burmistrzowie włoskich miast i miasteczek, w tym burmistrz Rzymu Virginia Raggi. W niedzielę Albania, Kosowo oraz Bośnia i Hercegowina ogłosiły, że przyjmą afgańskich uchodźców.

Uchodźcy z Afganistanu trafią do Polski? Już są problemy

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel na łamach "Daily Telegraph" zapewniła, że w programie przyjmowania uchodźców z Afganistanu priorytetowo traktowane będą kobiety, dziewczęta oraz mniejszości religijne i inne. Zaapelowała przy okazji do innych krajów o wsparcie.

Nasz nowy program przesiedlenia obywateli afgańskich pozwoli nam przyjąć do 20 tys. ludzi, którzy zmuszeni są uciekać z Afganistanu. Pierwsze 5 tys. przybędzie w przyszłym roku. Zjednoczone Królestwo robi wszystko co w jego mocy aby zachęcić inne kraje do pomocy. Nie chcemy tylko dawać przykładu, nie możemy tego robić sami – zadeklarowała Priti Patel.

Macedonia Północna przyjmie 450 obywateli Afganistanu, a w pierwszej fazie ma to być 180 osób. Dodatkowo, na prośbę Krajowego Instytutu  Demokratycznego, do Skopje trafi też 200 Afrykańczyków.

W niedzielę Albania, Kosowo oraz Bośnia i Hercegowina  ogłosiły, że przyjmą  afgańskich uchodźców, w tym kobiety, a także urzędników dotychczasowego rządu i inne osobny, którym potencjalnie grozi niebezpieczeństwo ze strony talibów - podaje tvn24.pl.

Włochy już przyjmują uciekinierów z Afganistanu, co wywołuje też falę krytyki. Szef Ligi przypomniał, że we Włoszech już przyjęto 35 tysięcy nielegalnych imigrantów. Jego zdaniem, rząd Włoch nie powinien przyjmować uchodźców z Afganistanu. Co więcej, prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że należy "chronić się przed znaczącymi przepływami migracyjnymi" z Afganistanu.

Włoscy burmistrzowie są gotowi wnieść swój wkład i przyjąć rodziny afgańskie. Nie ma czasu do stracenia. Wiemy dobrze, że cywile, którzy współpracowali z naszymi misjami w Afganistanie, są dzisiaj w dużym niebezpieczeństwie, zwłaszcza kobiety i dzieci – zadeklarował burmistrz Prato Matteo Biffoni, reprezentant stowarzyszenia gmin do spraw imigracji.

Uchodźcy z Afganistanu w Polsce? Problemy na granicy białoruskiej

Polska nie podjęła jeszcze decyzji, czy przyjmiemy uchodźców z Afganistanu. Jak jednak ujawnia Wyborcza, już teraz na granicy z Białorusią pojawiają się uchodźcy z Afganistanu i Iraku, ale są tam uwięzieni, bo polscy pogranicznicy ich nie wpuszczają. Internauci nieoficjalnie ujawniają, że białoruskie władze przyjmują ich do siebie, a potem podrzucają na polską granicę.

Na pewno powinniśmy przyjąć Afgańczyków, którzy z nami współpracowali. Jeżeli chodzi o przyjęcie szerszej grupy, decyzja musi zostać podjęta po przeanalizowaniu, jakie to są zespoły ludzi. Musimy tu realizować ostrożną politykę, nieopartą wyłącznie na doraźnych decyzjach - powiedział Antoni Macierewicz.