18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Amerykanie pozwolili

Polska wyśle żołnierzy do Afganistanu. Duda zdecydował

Wojciech Kozicki
19.08.2021  08:12
Duda wysyła polskich żołnierzy do Afganistanu. Pomogą w ewakuacji
Duda wysyła polskich żołnierzy do Afganistanu. Pomogą w ewakuacji Fot: Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda zdecydował, jest już podpis pod postanowieniem – Polska wyśle żołnierzy do Afganistanu. Jak na razie wiadomo, że polski kontyngent wojskowy może liczyć do 100 osób, a USA pozwoliły nam na wykonywanie lotów ewakuacyjnych z Kabulu.

Decyzja zapadła, jest podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Jak można przeczytać w Monitorze Polskim, nasz kontyngent wojskowy, liczący do 100 osób, zostanie użyty w Afganistanie. Amerykanie pozwolili nam na wykonywanie lotów ewakuacyjnych z Kabulu przez cywilnych pilotów.

Polscy żołnierze w Afganistanie. Ewakuacja i decyzja Dudy

Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie nie będą walczyli. Mają jedynie pomóc w ewakuacji Polaków i ich afgańskich współpracowników. Zostaną oni wysłani do Afganistanu do 16 września. Prezydent podjął decyzję na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego.

Prezydent Andrzej Duda, w porozumieniu z rządem, postanowił dziś o skierowaniu do Afganistanu stu polskich żołnierzy mających zabezpieczyć ewakuację obywateli polskich oraz innych państw. W okresie od dnia 18 sierpnia 2021 r. do dnia 16 września 2021 r. zostanie użyty Polski Kontyngent Wojskowy, o liczebności do 100 żołnierzy, w Islamskiej Republice Afganistanu. Użycie kontyngentu nie ma charakteru bojowego i jego celem jest wyłącznie współdziałanie z pozostałymi przebywającymi na miejscu siłami z państw NATO w trwającej obecnie ewakuacji z lotniska w Kabulu – przekazał PAP szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca rodzaju i ilości sprzętu oraz uzbrojenia, którym dysponować będą polscy żołnierze w Afganistanie. Wkrótce ustali to Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) zezwoliła w środę wieczorem na wykonywanie lotów ewakuacyjnych z Kabulu przez samoloty krajowych linii lotniczych prowadzone przez cywilnych pilotów. Każdy lot musi być jednak zatwierdzony przez Departament Obrony. Jednocześnie służby przypominają, że cywilni przewoźnicy nie mogą latać nad Afganistanem bez zgody amerykańskich władz, ponieważ w kraju brak jest odpowiedniej kontroli ruchu lotniczego. Co więcej, jak wyznał jeden z polskich pilotów, na lotnisku w Kabulu ląduje się wyłącznie z pomocą radaru, bez wsparcia wieży kontroli lotów.

Czytaj także